Otwarto mural Piłsudskiego - sprawdź czy to dobry pomysł
W Święto Odzyskania Niepodległości (11.11.2023) odsłonięto w Bochni wielkoformatowe malowidło ścienne przedstawiające Józefa Piłsudskiego jako jednego z tzw. ojców niepodległości. Mural to dzieło utworzone na ścianie jednego z bloków na os. Niepodległości (blok nr 14 przy ul. Jakubowskiego). Inicjatorem tego wydarzenia było stowarzyszenie Lokalni Patrioci.
Odsłonięcie zaplanowano z małą pompą. W uroczystości wziął udział Tomasz Jamróz-Piłsudski, pra wnuk Adama Piłsudskiego brata marszałka. Oficer w rezerwie WP, historyk dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich. Obecne były władze samorządowe miasta z burmistrzem Stefanem Kolawińskim, mieszkańcy Bochni oraz uczestnicy IV Rajdu Niepodległościowego.
Atrakcją była również wizyta Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich w strojach historycznych.
Mural powstał za zgodą Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni, a głównym inicjatorem dzieła był Grzegorz Pałkowski, prezes Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci i przewodniczący zarządu osiedla Niepodległości.
Powstanie muralu ma być formą upamiętnienia Marszałka Józefa Piłsudskiego na 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jego inicjator chce by słowo „niepodległość”, kojarzyło się nie tylko z Józefem Piłsudskim ale także z „osiedlem Niepodległości”. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie kodu QR pod muralem, dzięki któremu za pomocą smartfona będzie można się połączyć ze stroną internetową opisującą mural, także w formie audio.
Podczas przemówień pojawiły się wątki i zapowiedzi szerszego przedstawienia historii odzyskania niepodległości w 1918 roku. Zapowiedziano starania by podobne murale powstały także na cześć innych wybitnych postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości (Paderewski, Dmowski, Korfanty, Witos i inni).
Bochnianie nie mają jednak szczęścia do tego by ślady historii jakie przedstawia się w naszym mieście były przynajmniej dobrze przemyślane. Wiele lat nie było w Bochni ani ulicy, ani pomnika założyciela miasta księcia Bolesława Wstydliwego. Powstały niedawno - w końcu i na reszcie – jego pomnik przedstawia jednak Bolesława Wstydliwego w kontekście legendy, a nie rzeczywistości, co wydaje się trochę nie licować z powagą wydarzenia i historią miasta. Wiele lat prawie kultem otaczano w Bochni osobę Leopolda Okulickiego, kreowanego na wielkiego bohatera historii. Niestety po głębszej analizie historycznej jego życiorys i podejmowane podczas II wojny decyzje coraz większa liczba historyków ustawia w szereg czynów tragicznych i zdradzieckich, a nie bohaterskich. Obecne, drugie już uhonorowanie Józefa Piłsudskiego na muralu miejskim (pierwszy mural powstał na szkole podstawowej nr 2), dobitnie świadczy o tym, że istnieją środowiska próbujące wtłaczać w świadomość mieszkańców osoby, które na to do końca nie zasługują. Nie ma bowiem chyba bardziej przekłamanej, oficjalnie podawanej w historii Polski, biografii niż biografia Józefa Piłsudskiego. Po co więc powielać i potęgować mity i legendy o marszałku, który przy bliższym poznaniu okazuje się być postacią nie tylko bardzo mierną ale i w historii Polski szkodliwą?
O Piłsudskim czytaj także:
Ziemkiewicz: Mit Piłsudskiego szkodzi Polakom. Cofa nas w rozwoju
Książka (trudno dostepna) - Mit Marszałka – Legenda J. Piłsudskiego w świetle najnowszych badań - Brunon Różycki
Piłsudski, historia, mity, przemoc
Operacja Warszawska 1920: Dymisja Józefa Piłsudskiego - bitwa bez Naczelnego Wodza
Kiła - czy ta choroba zabiła Piłsudskiego? Specjaliści nie mają wątpliwości
Paweł Wieciech