W Gminie Drwinia pamiętali o pacyfikacji Ispiny
4 czerwca miała miejsce w Ispini, gm Drwinia smutna uroczystość Mieszkańcy i samorządowcy uczcili 80-ta rocznicę pacyfikacji tej wioski przez niemiecką żandarmerię.
Jak czytamy w Wikipedii: We wczesnych godzinach rannych 2 czerwca 1943, żandarmeria niemiecka urządziła obławę na mężczyzn. Aresztowano wszystkich i gromadzono na podwórzu Adama Nosalskiego. 13 osób wywieziono do lasu położonego na terenie leśnictwa Chobot-Grobla zwanego „Mokre”. Tam ich rozstrzelano. W miejscu zbrodni zostały zakopane zwłoki ofiar.
2oo – osobowym oddziałem Niemców dowodzili Johan Krewer, komendant posterunku żandarmerii niemieckiej w Wieliczce i Wilhelm Wagner, kierownik grupy wypadowej odpowiedzialnej za pacyfikację.
Niemcy wcześniej dawali więźniom do rąk karabiny bez naboi i fotografowali jako ujętych bandytów
Podczas niedzielnej uroczystości przy mogile pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców w Puszczy Niepołomickiej. pomiędzy Ispiną a Chobotem, spotkali się parlamentarzyści, samorządowcy, młodzież, przedstawiciele jednostek z gminy Drwinia, a także potomkowie osób, które zginęły.
Odbył się apel poległych i składanie wieńców, Zapalono też znicze.
W wydarzeniu wzięli udział: poseł Norbert Kaczmarczyk, senator Włodzimierz Bernacki, przedstawiciele biur posłów Józefy Szczurek-Żelazko i Stanisława Bukowca, wicestarosta Ryszard Drożdżak oraz samorządowcy z gminy Drwinia
Wartę honorową pełnili harcerze z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Grobli. Nad bezpieczeństwem tego wydarzenia czuwała OSP Ispina.
info i foto: Gmina Drwinia