Spółdzielnia Energetyczna w Gminie Bochnia – chcą być autonomiczni
Gmina Bochnia podjęta uchwałę o powołaniu „Spółdzielni Energetycznej Gminy Bochnia”. Oznacza to, że Gmina będzie sama produkować prąd i zakłada w tym celu spółdzielnię energetyczną. Jest to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu można obniżyć rachunki za prąd, na co liczą władze Gminy. Uchwałę podjęto 29 listopada podczas ostatniej sesji Rady Gminy Bochnia.
Oto fragment uchwały:
Planuje się, że członkami nowopowstałej spółdzielni energetycznej o nazwie „Spółdzielnia Energetyczna Gminy Bochnia” będą: Gmina Bochnia, Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Bochnia Sp. z oo., Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni, Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp z oo.
Spółdzielnia energetyczna będzie między innymi produkować energię na potrzeby członków spółdzielni.
Utworzenie przez Gminę Bochnia takiej spółdzielni ma na celu obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną kupowaną od dystrybutorów, a w przyszłości dążenie do autonomiczności energetycznej. Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, będzie miała wpływ na poprawę jakości środowiska naturalnego – informują władze Gminy.
Gmina, jako założyciel spółdzielni energetycznej będzie miała bezpośredni wpływ na realizowane przez nią zadania i jej bieżące funkcjonowanie. Co równie istotne, spółdzielnia energetyczna będzie mogła pozyskać środki na dalszą rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii w celu zapewniania tzw. samowystarczalności energetycznej. Celem jest nie tylko produkcja energii na własne potrzeby, ale także dystrybucja nadwyżek do sieci.
Taki układ zapewnia ciągłość dostaw energii oraz optymalne wykorzystanie zasobów instalacji fotowoltaicznych, które zostały zamontowane na budynkach użyteczności publicznej w Gminie w ostatnich latach.
Spółdzielnie energetyczne działają w oparciu o system prosumencki polegający na rozliczeniu energii na podstawie tzw. opustów. Sprzedawca energii rozlicza się ze spółdzielnią energetyczną jedynie z różnicy pomiędzy ilością energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci na potrzeby własne przez spółdzielnię (jej członków) w stosunku skorygowanym współczynnikiem ilościowym 1 do 0,6 - na ten moment jest to najkorzystniejsza forma rozliczenia.
Info: Gmina Bochnia
Czytaj także: Gmina Bochnia: 3 mln na termomodernizację