Kategoria: Gminy powiatu
Opublikowano: 2024-01-30 20:03:34 przez eb

Bohaterowie podziemia w Łapanowie

To była naprawdę żywa lekcja historii. Dla młodych ludzi, którym telefon komórkowy niemal przyrósł do ręki, a informatyka nie ma żadnych tajemnic to musiała być bajka o żelaznym wilku! To kiedyś nie było drukarek HP? I co to znaczy „technika białkowa”?

W CKZiU w Łapanowie odbyło się spotkanie z weteranami walki z komuną: Kazimierzem Łapczyńskim i Leszkiem Jaranowskim pod tytułem „Od wolnego słowa do niepodległości”.

K. Łapczyński przedstawił historię tworzącego się ruch oporu społeczności pracowników Huty im. Lenina w krakowskiej Nowej Hucie. Z całą stanowczością mamy prawo twierdzić, że robotnicze strajki i działalność NSZZ „Solidarność” zmieniły historię nie tylko Polski czy Europy, ale całego świata. W swoich wspomnieniach przywołał nazwiska zabitych, m.in. postać Bogdana Włosika – młodego robotnika, ucznia technikum zaocznego, który stał się jedną z ofiar reżimu komunistycznego.

Potem nastąpiła prezentacja L. Jaranowskiego, który o druku wie prawie wszystko. Wiele z tego nauczył się w stanie wojennym, drukując ulotki i „wywrotowe” gazetki. Prezentacja szybko przekształciła się w samodzielną produkcje ulotek przez uczniów CKZiU.

Jaranowski pokazał uczniom unikatowy, wyprodukowany przed wojną w roku 1936 powielacz białkowy firmy „Renotyp” oraz reprint małopolskiego „Biuletynu Informacyjnego” z 9 stycznia 1944 roku. Gazetka strajkujących robotników „Hutnik” wydawana była w 20 tys. egzemplarzy tygodniowo, nigdy nie przerwano jej drukowania – od 20 stycznia 1982 roku do 4 czerwca 1989 roku. Ciekawostką jest fakt, że na poligrafii „Hutnika” drukowano pierwsze egzemplarze „Gazety Wyborczej”, a popularne wśród słuchaczy krakowskie radio RMF FM działa na bazie urządzeń podziemnej „Solidarności”.

Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się część spotkania poświęcona technice druku zwanej serigrafią. Uczestnicy warsztatów mogli zgłębić każdy etap procesu drukowania, począwszy od przygotowania projektu i matrycy, poprzez wybór odpowiedniej farby i właściwe rozprowadzenie jej na podłożu za pomocą rakla, aż do uzyskania gotowych wyrobów poligraficznych. Z warsztatów młodzież wyniosła nie tylko wiedzę i umiejętności praktyczne na temat sitodruku, ale także własnoręcznie wykonane odbitki.

onfo i foto: Gmina Łapanów