Czy Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski to wspólna sprawa?
Nie ma zasadniczych różnic między kandydatami
Wbrew pozorom i wbrew temu co próbują nam wmówić kreatorzy polskiej polityki i specjaliści od organizowania życia innym, nie ma zasadniczych różnic programowych między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim. Zasadniczych, bo te mniej istotne, powierzchowne istnieją. Niemniej jednak co do położenia i roli jaką Polska ma spełniać oraz podstawowych zasad na których ma się toczyć życie społeczno-gospodarcze istnieje pełna zgoda. Poprzednie lata rządów obydwu tych opcji wyraźnie to pokazały.
Jaką więc rolę ma spełniać Polska i Polacy według dwóch, pozornie rożnych kandydatów? Z poniższego zestawienia fundamentów na których opiera się nasz ustrój, funkcjonowanie naszego życia społecznego i gospodarczego wynika, że różnic nie ma wielkich. Obecny najbardziej wyostrzony i ważny spór dotyczy chyba tylko tematów obyczajowych i stosunku do modelu rodziny czy wielkości wypłat socjalnych ale już co do istnienia samego socjalu to już nie.
CZY ANDRZEJ DUDA I RAFAŁ TRZASKOWSKI RÓŻNIĄ SIĘ W KWESTIACH ZASADNICZYCH? Wybrane kwestie:
Gruntowne uproszczenie i zdecydowane obniżenie podatków. Uwolnienie inicjatywy gospodarczej Polaków:
PiS – NIE PO – NIE
Uproszczenie prawa gospodarczego w kierunku powrotu do ustawy Wilczka:
PiS – NIE PO – NIE
Wprowadzenie nieobowiązkowych ubezpieczeń społecznych odpowiedzialnych za bardzo wysokie koszty pracy. Likwidacja obowiązkowego ZUS. Każdy sam powinien odkładać na własną emeryturę:
PiS – NIE PO – NIE
Utrzymywanie zaawansowanego państwa opiekuńczego i wysokiego socjalu społecznego zamiast przyzwyczajanie Polaków do własnej inicjatywy gospodarczej. Pomoc państwowa tylko najbardziej potrzebującym:
PiS – NIE PO – NIE
Ograniczenie biurokracji, liczby urzędników i posłów, likwidacja części ministerstw, powiatów, reforma władzy centralnej:
PiS – NIE PO – NIE
Wyjście Polski z biurokratycznych, szkodliwych i głęboko ingerujących w naszą gospodarkę struktur Unii Europejskiej:
PiS – NIE PO – NIE
Dążenie do rozbrojenia Polaków i pozostawienie ich zupełnie bezbronnymi czyli brak zgody na swobodny dostęp Polaków do broni:
PiS – TAK PO – TAK
Przywrócenie kary śmierci:
PiS – NIE PO – NIE
Otwarcie zbioru zastrzeżonego komunistycznych konfidentów PRL
PiS – NIE PO – NIE
Brak wyraźnych protestów i głośnego sprzeciwu wobec żydowskich prób wyłudzenia od Polaków odszkodowań za tzw. mienie bezspadkowe
PiS – BRAK PO – BRAK
Brak wyraźnych protestów i głośnego sprzeciwu wobec żydowskich kłamstw i ciągłych prób manipulowania historią. Brak inicjatywy dokończenia śledztwa i ekshumacji w Jedwabnem.
PiS – BRAK PO – BRAK
Prywatyzacja szkół i służby zdrowia
PiS – NIE PO – NIE
Zgoda na uchwalanie budżetów z deficytem
PiS – TAK PO – TAK
Zupełny brak kroków w kierunku zahamowania rosnącego w zawrotnym tempie długu publicznego, którego ukryta forma zbliża się do 5 bln zł – patrz TUTAJ:
PiS – BRAK PO – BRAK
Utrzymywanie ustawy o udziale zagranicznych funkcjonariuszy w operacjach na terenie Polski.
PiS – TAK PO – TAK
Polepszenie sytuacji w kraju by większa liczba Polaków mogła wrócić z zagranicy.
PiS – NIE PO – NIE
Zgoda na oddanie dużej części suwerenności państwa na rzecz obcych instytucji i innych państw np. wpływ UE na polskie ustawy i życie gospodarcze oraz wpływ na funkcjonowanie sądów lub wpływ Izraela na kształt ustaw o IPN.
PiS – TAK PO – TAK
Zgoda na serwilistyczną, wasalną i bezalternatywną politykę Polski wobec tzw. sojuszników- UE oraz USA i Izraela.
PiS – TAK PO – TAK
Wspólne korzenie Donalda Tuska (popierający Rafała Trzaskowskiego) i Andrzeja Dudy w Unii Wolności, partii odpowiedzialnej za aferalną i „złodziejską” transformację ustrojową gdzie liczne firmy zostały sprzedane lub zamknięte, a gro Polaków zmuszonych do emigracji. Największa afera – FOZZ.
PiS – TAK PO – TAK
Opieranie bezpieczeństwa Polski o fikcyjne sojusze z niedawnymi naszymi agresorami lub państwami które dopuściły się wobec nas zdrady - bez słowa przepraszam z ich strony.
PiS – TAK PO – TAK
Czy jest wobec tego jakaś duża różnica między kandydatem PO a kandydatem PiS w sprawach zasadniczych i ustrojowych? Czy jest się o co kłócić i podkręcać emocje do granic możliwości? Ktoś powie, że przecież te partie lansujące tych kandydatów nie mają wielu tych punktów w programie. Może nie mają ale to kolejna rzecz która nie różni tych partii i tych kandydatów. Sprzeczają się o sprawy mniej ważne i podejmują tematy zastępcze. Bo te punkty powyżej zakładałyby rzeczywiście jakąś zmianę, a nie tylko pozorną kosmetykę. Obydwie te opcje nie chcą tych zmian bo też i sami wyborcy, których opinii słuchają, także tego nie chcą. Skoro nie chcą jedni i drudzy to po co się zadręczać i pytać kogo wybrać i kiedy będzie lepiej? Nie będzie lepiej bo skoro tzw. elektorat i obie największe partie są zainteresowane tym co jest, a nie pozytywnym, prawdziwym rozwojem, to socjalistyczny, kosztowny, etatystyczno-biurokratyczny chocholi taniec będzie trwał nieprzerwanie czy to pod tęczowym, unijnym niebem czy izraelskim powiewem. A nasze bezpieczeństwo, wbrew obietnicom, będzie wisieć na nitce. Trzeba bowiem cechować się brakiem wyobraźni by wierzyć, że Niemcy pozwolą nam na własną gospodarkę (patrz Mitteleuropa TUATJ), a USA będą nas bronić. W rozgrywce z Chinami do której najwyraźniej szykują się Amerykanie, potrzebna im będzie przychylność Rosji, a ta może się zgodzić na poparcie USA ale może i zażądać odzyskania wpływów nad Europą Środkowo-Wschodnią. I jak myślicie? USA odmówi ze względu na nas i tzw. standardy NATO?
Paweł Wieciech
Czytaj także:
Prezydent Andrzej Duda, chrześcijaństwo, judaizm...