Kategoria: Edukacja
Utworzono: 2019-09-10 11:34:21 przez Czas2012

II LO: Narodowe Czytanie na każdej lekcji

9 września 2019 r. w II LO w Bochni uczniowie i nauczyciele przyłączyli się po raz pierwszy do ósmej już ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. Akcja zapoczątkowana w 2012 roku przez Prezydenta RP cieszy się ogromnym zainteresowaniem i służy zachęcaniu do poznania wielkich dzieł literatury polskiej oraz promowaniu czytania- piszą organizatorzy akcji w II LO.

Narodowe Czytanie zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Na obecne, ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel charakteryzujących się różnymi stylami, powstałych w różnych epokach literackich – od romantyzmu przez pozytywizm aż do dwudziestolecia międzywojennego.

Młodzież II LO wspólnie z nauczycielami poświęciła na czytanie 10 minut każdej lekcji. Społeczność szkolna miała okazję zapoznać się m in. z takimi utworami jak: ”Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, czy „Rozdziobią nas kruki i wrony…” Stefana Żeromskiego.

Mamy nadzieję, że  literatura – tak niezwykle klasyczna, ale z drugiej strony napisana przez tak wielkie postaci historii polskiej literatury – była dla Wszystkich prawdziwą przyjemnością, a w wielu przypadkach także okazją do przypomnienia lektur szkolnych – podkreślają nauczyciele odpowiedzialni za tegoroczną akcję. Szkolnymi koordynatorami akcji były Panie: Beata Kołodziej, Katarzyna Matras i Elżbieta Zagórska.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.