ZSO do likwidacji, II LO zostaje
Sporo zmian na szkolnej mapie Bochni i okolic przyniosła ostatnia sesja Rady Powiatu, podczas której przegłosowano cały pakiet uchwał, zmieniających strukturę szkół średnich na Bocheńszczyźnie.
Od nowego roku szkolnego zniknie kilka szkół, głównie zaocznych. Nie będzie więc uzupełniającego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych i technikum uzupełniającego w Zespole Szkół w Dąbrowicy, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego w bocheńskim SOSW i liceum ogólnokształcącego dla dorosłych (dla absolwentów gimnazjum) w Zespole szkół w Łapanowie. Istniejące tam uzupełniające liceum ogólnokształcące dla dorosłych zostało przekształcone z zwykłe liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Jak wytłumaczono zmiany mają jednak charakter czysto kosmetyczny, bo likwidowane bądź przekształcane szkoły od lat funkcjonowały tylko na papierze z braku chętnych.
Ciekawe zmiany dotkną też najstarszą szkołę w Bochni. Również od 1 września zniknie Zespół Szkół Ogólnokształcących, w skład którego do tej pory wchodziło I Liceum Ogólnokształcące i uzupełniające liceum ogólnokształcące – ta druga szkoła również została zlikwidowana i od nowego roku szkolnego w budynku przy Pl. ks. Czaplińskiego mieścić się będzie wyłącznie I Licem Ogólnokształcące.
W trakcie dyskusji nad tymi zmianami radny Eugeniusz Konieczny wywołał sprawę dalszego istnienia II Liceum Ogólnokształcącego, bo – jak twierdził – uporczywie kolportowane są pogłoski o planach jego likwidacji. Radny stwierdził, że II LO jest Bochni i powiatowi potrzebne, bo po pierwsze samo I LO i tak nie pomieściłoby wszystkich chętnych, a po drugie – niezbędna jest zdrowa konkurencja.
Radnemu odpowiedział wicestarosta Tomasz Całka, który stwierdził, że nie ma żadnych planów likwidacji II LO. Osobiście skłaniałby się jedynie w kierunku przekształcenia go w zespół szkół, bo to ułatwiłoby funkcjonowanie na coraz bardziej wymagającym rynku usług szkolnych (już w tej chwili w budynku, gdzie mieści się II LO, funkcjonują w sumie cztery szkoły: oprócz liceum także studium medyczne oraz dwie szkoły prywatne – gimnazjum i studium farmaceutyczne).