ZS Nr 1: odsłonięto pamiątkową tablicę dyrektora Czerwca
14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, w Zespole Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Bochni odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej pierwszego dyrektora i budowniczego obecnego budynku szkoły Józefa Czerwca.
Pomysłodawcami, inicjatorami i realizatorami uroczystości związanych z odsłonięciem pamiątkowej tablicy, byli dyrektorzy Zespołu Szkół Nr 1 w latach 1984-2002: Tadeusz Pietras (1984-90) oraz Edmund Misiaszek, pełniący tę funkcję w latach 1990 – 2002.
Podczas wystąpienia obecnego dyrektora szkoły Marka Bzdeka z okazji Dnia Edukacji Narodowej nie obyło się bez podziękowań.
Kieruje słowa podziękowania do obecnie pracujących nauczycieli. Gratuluje im, że swoją solidną pracą, ze szkoły, o której mówiło się, że jest dobra teraz jest, można powiedzieć, bardzo dobra. Jest to szkoła, która wyznacza nowe kierunki, trendy. Jest to szkoła, którą inni naśladują – mówił dyrektor Marek Bzdek, który następnie wręczył nagrody nauczycielom swojej szkoły.
Pochwały na popularny „Mechanik” posypały się również z ust starosty bocheńskiego Jacka Pająka, który nazwał szkołę „kuźnią elit”.
Józef Czerwiec pełnił funkcje dyrektora Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w latach 1953 – 1972. To dzięki jego zaangażowaniu i wytrwałości w działaniu udało się przenieść szkołę mieszczącą się do 1969 roku na parterze budynku Zespołu Szkół nr 3 do pięknego obiektu, w jakim znajdujemy się obecnie – mówił Tadeusz Pietras.
Jako młodzi nauczyciele towarzyszyliśmy Józefowi Czerwcowi w całym procesie tworzenia tego dzieła. Takie przedsięwzięcie jakiego podjął się dyrektor Józef Czerwiec musi być aktem wielkiej odwagi. To dokonywanie czynu graniczącego z fantazją. Mieliśmy możliwość obserwowania jego codziennej, ciężkiej pracy, najpierw przy uzyskaniu decyzji przy budowie szkoły zawodowej w Bochni, a później w samej budowie i wyposażaniu. Pragnę w imieniu nas wszystkich zebranych wyrazić dyrektorowi Józefowi Czerwcowi wielką wdzięczność i oddać należny hołd i szacunek. Niech choć ta skromna tablica będzie nam wszystkim przypominać osobę zacnego dyrektora, człowieka wielkiego czynu i odwagi, właściwie pojmującego miłość do swojej ojczyzny i wielkiego przyjaciela młodzieży. Szkoła, która wówczas powstała dzięki dyrektorowi Czerwcowi, była jedną z najnowocześniejszych w kraju z ogromną misją kształtowania w kierunkach technicznych, nie tylko dla lokalnej społeczności ale dla całego kraju – wspominał Edmund Misiaszek.
Osoby, od których udało się pozyskać fundusze na wykonanie pamiątkowej tablicy upamiętniającej to: Wiesław Błoniarz, Bogdan Chwastek, Włodzimierz Chwastek, Henryk Kołdras, Stanisław Matras, Krzysztof Moneta, wykonawca tablicy pamiątkowej, Tadeusz Piekarz, Edward Dźwigaj, Jan Musiał oraz Bogdan Stawarz. Co ważne, wszyscy z wymienionych byli absolwentami „Mechanika”.
W uroczystościach udział wzięli nauczyciele oraz uczniowie tej szkoły, a także m.in. starosta i wicestarosta bocheński, przewodniczący komisji oświaty Ryszard Rozenbajgier, ksiądz dziekan Jan Nowakowski, przewodnicząca rady rodziców Irena Czesak, radni, przedstawiciele Policji oraz przewodniczący rady miasta Kazimierz Ścisło.
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni całą uroczystość uświetnili programem artystycznym. Wystąpił zespół muzyczny, złożony z uczniów szkoły. Podczas koncertu można było usłyszeć świetnie przygotowane przeboje m.in. grupy Dżem czy Enej. Było też śmiesznie podczas prezentacji skeczów kabaretowych, jak np. dubbingowanej telenoweli „Paloma”.