Zaczęło się Tridum Paschalne
Rozpoczęło się Tridum Paschalne (Trzy Dni). Jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym Kościoła Katolickiego, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej.
Od mszy kapłańskiej w bocheńskiej bazylice rozpoczęły się trzy najważniejsze dni w liturgii. Choć formalnie msza kapłańska czyli Krzyżma św. nie wchodzi do Triduum, to jednak powszechnie się ją z tą liturgią łączy. To jedyna msza w roku, ustanowiona na pamiątkę eucharystii właśnie i stanu duchownego. Zwana jest mszą Krzyżma, ponieważ kapłan święci Krzyżmo św., czyli mieszaninę olejów i balsamu, używanych do święceń i namaszczania chorych.
Triduum odprawiane jest w kościele Katolickim od IV w. Jest to specjalny czas, kiedy katolicy wspominają i na nowo przeżywają Ostatnią Wieczerzę, Mękę Pańską i wreszcie Zmartwychwstanie Zbawiciela.
W czwartek odprawiana jest msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas tej mszy na znak pokory kapłani myją nogi 12 starcom. Po jej zakończeniu monstrancję z ciałem Chrystusa przenosi się do ciemnicy i rozpoczyna się czas smutku. Milkną wszystkie dzwony.
Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa. Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy, tylko odprawia się liturgię. Nie używa się dzwonów. Podczas liturgii czytane jest Ewangelia św. Jana w której padają te słowa "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata".
Wielka Sobota to dzień oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Również nie ma mszy św. Liturgię zaczyna się po zmroku. Przed kościołem płonie ogień, od którego zapalany jest paschał - symbol Chrystusa. Potem odbywa się liturgia słowa. Kończy się ona procesją rezurekcyjną dookoła kościoła.