Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-06-12 19:27:39 przez Czas2012

Zaczęła się Oktawa Bożego Ciała

W miniony czwartek miało miejsce się jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim - Boże Ciało. To wspomnienie nie tylko ustanowienia Eucharystii ale także zaznaczenie autentycznej obecności obecności Chrystusa w znaku chleba i wina.

Jak wyjaśniają źródła katolickie: Święto Bożego Ciała powstało w XIII wieku pod wpływem nowych nurtów pobożności, koncentrującej się nie tylko na przyjmowaniu Komunii św., lecz na czci rzeczywistej obecności Chrystusa w znaku chleba i wina. Była to reakcja na herezję Berengariusza z Tours w XI wieku. Twierdził on, że przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa jest niemożliwa, ponieważ uwielbione Ciało Chrystusa znajduje się w niebie, a więc nie może równocześnie przebywać na ziemi, i to w wielu miejscach. Komunię św. rozumiał jako duchowe przyjmowanie Chrystusa. Do wprowadzenia święta Bożego Ciała przyczyniła się również zakonnica. Była to bł. Julianna, augustianka z klasztoru Mont Cornillon w diecezji LieOge w Belgii. W 1209 r. miała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Widzenia te zostały zinterpretowane jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

Według słów prymasa Polski abp Wojciecha Polaka "Uroczystość Bożego Ciała jest uroczystością, w której adorujemy Chrystusa najpierw za ustanowienie Eucharystii, ale akcent położony jest na obecność Chrystusa eucharystycznego wśród swego ludu, tzn., że w tych postaciach Ciała i Krwi Pańskiej jest rzeczywiście, prawdziwie obecny jest Jezus pośród nas" - powiedział mediom prymas Polski.

W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankiera na synodzie w Krakowie w 1320.

Tradycyjnie co roku ulicami miasta przez ulice Bochni przechodzi procesja Bożego Ciała, w której uczestniczą tłumnie mieszkańcy. Zwyczajem jest procesja do 4 ołtarzy, przy których odczytywane są stosowne fragmenty Pisma św. W tym roku jednak, ze względu na obostrzenia i zakazy wydane przez rząd, procesje nie wyszły poza place kościelne, a zamiast jednej głównej procesji odbywały się one po każdej mszy św. Ołtarze stały zwykle przy kościołach. Wierni proszeni byli o zakładanie maseczek oraz zachowywanie stosownych odległości.

Procesje potrwają przez 8 dni do zakończenia tzw. Oktawy Bożego Ciała.

Foto: Procesja przy kościele św. Pawła w Bochni

pw


Dodaj komentarz
captcha

Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.


Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.