Zabytkowa tuba w Żegocinie
Podczas remontu wieży kościoła w Żegocinie, w mosiężnej kuli zwieńczającej wieżę, odnaleziono mosiężną tubę, a w niej materiały umieszczone tam przez ówczesnego księdza proboszcza Jana Bacha podczas rozbudowy wieży, która miała miejsce w 1931 roku.
Zawartość tuby ma 78 lat. Ks. Jan Bach, proboszcz w Żegocinie w latach 1916 — 1936, złożył w pojemniku pamiątki tamtych czasów: książeczkę "Schematyzm Diecezji Tarnowskiej" z 1930 roku, broszury "Echo Afryki" i "Murzynek", "Czytanki Świąteczne", kilka ówczesnych czasopism świeckich jak: "Ilustrowany Kuryer Codzienny", "Czas", "Polska", "Głos Narodu" i religijnych "Tęcza", "Przewodnik Katolicki" oraz jedną gazetę archiwalną z czasów I wojny światowej - wydany 16 stycznia 1916 roku w Wiedniu "Das interessante Blatt", relacjonujący głównie wizytację przez cesarza Franciszka Józefa oddziałów austro - węgierskich na froncie południowo - wschodnim. Odnaleziono także zdjęcia, które przedstawiają widok kościoła sprzed rozbudowy wieży, plebanię przebudowaną w 1930 roku, widokówki przedstawiające rysunek żegocińskiego kościoła, obraz Matki Boskiej Tuchowskiej, Katedrę w Poznaniu oraz Kościół w Limanowej. Są także życzenia imieninowe dla księdza Bacha. W niewielkiej kopercie umieszczony został spięty ozdobnym sznureczkiem zestaw kilku medalików, oraz jeden medalion z wizerunkiem papieża Piusa XI.
W tubie był jeszcze dokument z 4 października 1894 roku, podpisany przez ks. Jakuba Janczego informujący, ze w tym dniu o godzinie 4 po południu został na wieży zatknięty krzyż oraz podający informację o tym, kto był majstrem na budowie, jej kierownikiem i jego zastępcą. Są na dokumencie także podpisy ówczesnych wójtów z Żegociny, Bełdna, Kierlikówki, Ujazdu, Łąkty Dolnej. Pełna treść tego dokumentu pozostanie jednak tajemnicą, gdyż - jak oświadczył ks. proboszcz Leszek Dudziak - jest tak klauzula zastrzegająca publikowanie tego dokumentu.
Wszystkie te przedmioty trafią ponownie do nowej tuby wraz z nowymi współczesnymi dokumentami mówiącymi o najnowszych czasach. Jak zaznaczył proboszcz parafii ks. Leszek Dudziak na pewno będzie to wspomnienie o Janie Pawle II, odzyskaniu niepodległości w 1989 roku czy informacje o proboszczach pracujących w parafii na przestrzeni ostatnich lat.
Foto: archiwum czb.