Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2008-10-17 10:12:03 przez system

Wystawa i koncert dopełniły uroczystości

Wiele się działo podczas tegorocznych dni papieskich i podczas wczorajszego dnia Jana Pawła II. Dopełnieniem wszystkiego był koncert jaki miał miejsce w kościele św. Pawła oraz wystawa okolicznościowa w bocheńskim oddziale Krakowskiego Archiwum Państwowego.

W kościele p.w. św. Pawła Apostoła odbył się koncert kończący bocheńskie obchody. Całe wydarzenie rozpoczął montaż słowno muzyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 której patronuje Karol Wojtyła. Dzieci wprowadziły publiczność w klimat wydarzeń z przed 30 lat, kiedy zaczynał się wielki pontyfikat. Około 19.30 rozpoczął się główny punkt wieczoru. Wiktor Czumak i Siergiej Maksymow (ukraińscy wirtuozi akordeonów guzikowych, profesorowie konserwatorium w Drohobyczu, laureaci wielu prestiżowych konkursów i festiwali )zagrali kilka utworów które rzadko można usłyszeć w wykonaniu bajanów (tak czasami nazywa się akordeon guzikowy). W programie koncertu znalazły się takie utwory jak: J.S. Bach — Toccata i Fuga d-moll, A. Vivaldi —Koncert d-moll, L. Boëllmann Modlitwa i Toccata z Suity Gotyckiej, D. Shostakovich Mały koncert, Karta i Zawierucha — utwory ukraińskie, oraz wiele innych kompozycji których Papież Jan Paweł II lubił słuchać i które towarzyszyły mu podczas pielgrzymek. Wirtuozerskie wykonania okraszone fragmentami poezji Papieża, wypowiedziami znanych polityków i ludzi kultury przedstawionymi przez Katarzynę Tulik stały się prawdziwą ucztą duchową, wzbudzającą refleksje i pozwalająca wszystkim obecnym w kościele cofnąć się do tamtych niecodziennych wydarzeń.

Nie mogły się także odbyć Dni Papieskie bez wystawy okolicznościowej w Bocheńskim oddziale Archiwum Państwowego. Od wczoraj czynna jest wystawa prezentująca zbiór dokumentów dotyczących życia Karola Wojtyły jak i późniejszego pontyfikatu Jana Pawła II. Wśród przedstawionych dokumentów szczególnie interesujące są cztery. Największym rarytasem jest spis pracowników zakładów Solvay z 1942 na którym widnieje nazwisko Karola Wojtyły. Drugim cennym dokumentem jest wykaz księży z powiatu bocheńskiego i okolic sporządzony przez Wydział UB, na którym widnieją nazwiska księży wraz z ich stosunkiem do władzy ludowej. Przy nazwisku Wojtyła, widnieje oczywiście napis — nastawiony negatywnie. Są także przedstawione dokumenty z parafii z Niegowici, gdzie urzędował jako młody ksiądz. Są wyciągi z ksiąg metrykalnych i również karty wpisowe na studia, na polonistykę. Jest także karta z posiedzenia Wydziału Nauk Teologicznych z wpisem Karola Wojtyły jako Doktora Nauk Teologicznych za pracę dotyczącą zagadnienia wiary św. Jana od Krzyża. Oprócz tego jest zbiór zdjęć, okolicznościowe okładki magazynów i gazet poświęconych Janowi Pawłowi II i jego pielgrzymkom do ojczyzny. Wystawała będzie czynna przez najbliższe tygodnie.

MR

PW