Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-03-20 01:28:43 przez system

Wykład o "chłopcach od Maczka"

Bocheńskie Towarzystwo Historii Militarnej, działające przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz Burmistrz Bochni zapraszają na spotkanie z dr. Jerzym Majką ? dyrektorem Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Bieżący rok będzie upływał pod znakiem kilku ważnych dla Polski dat. Jedną z nich jest 70. rocznica wybuchu II wojny Światowej. Walec wojenny we wrześniu 1939 roku przetoczył się przez polskie ziemie i nie ominął również Bochni. Chociaż w generalnym bilansie wojna została przez stronę polską przegrana, to na ogólnym tle dramatycznych wydarzeń, związanych z heroiczną, acz nieskuteczną próbą zatrzymania agresora niemieckiego przez Wojsko Polskie wybija się szlak bojowy zdecydowanie najlepszej formacji polskiej tamtego okresu — 10 Brygady kawalerii, dowodzonej przez płka Stanisława Maczka.

Oddział tankietek TKS Była to jedyna w przedwrześniowym Wojsku Polskim całkowicie zmotoryzowana formacja. Liczyła 5,5 tys. żołnierzy i oficerów, na wyposażeniu miała 42 czołgi i tankietki, 439 samochodów, 43 działa, 27 karabinów przeciwpancernych i 143 szt. broni maszynowej. Osłaniała południową granicę Polski, wchodząc w skład Armii "Kraków". Stoczyła szereg ciężkich walk z Niemcami: pod Chabówką, Jordanowem, Kasiną Wlk, Pcimiem i Nowym Wiśniczem. 6 września obeszła Bochnię od południa, a następnie broniła Mielca, Rzeszowa i Łańcuta. Swój szlak bojowy zakończyła pod Lwowem a 19 września przekroczyła w zwartym szyku granicę polsko-węgierską.
W 1940 r. brygada została odtworzona we Francji, a po jej upadku — w Anglii. W latach 1944-45 brała udział w walkach we Francji, Belgii i Holandii. Swój szlak bojowy zakończyła w kwietniu 1945 r., zdobywając główną bazę niemieckiej floty — port Wilhelmshaven. Przez cały czas istnienia formacji dowodził nią jeden i ten sam człowiek — Stanisław Maczek, który po wojnie osiadł w Szkocji.

O walkach Brygady pod Nowym Wiśniczem i Bochnią będzie opowiadał dr Jerzy Majka z Rzeszowa, uznawany za najlepszego w Polsce znawców tej formacji. Wykład zapowiada się więc niezmiernie ciekawie. Spotkanie odbędzie się w środę 25 marca o godz. 18 w lokalu Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, Rynek 2.