Wszyscy chcieli pomóc Amelce
W sobotę 13 czerwca na boisku sportowym w Buczkowie (gm. Rzezawa) miał miejsce IV Festyn Rodzinny na rzecz Amelki Struzik. Pięcioletnia Amelka mieszka w Borku (pow. bocheński). Jest bardzo bystrym dzieckiem, niestety urodziła się bez nóg i jednej ręki. Od 2005 roku Zespół Szkół w Dąbrówce pod opieką Edwarda Płonki podejmuje akcje charytatywne, z których dochód przeznaczony jest na leczenie, rehabilitację i oprotezowanie dziewczynki.
We wszystkich tych akcjach czynny udział brała Powiatowa Komenda Policji w Bochni. W tym roku nie mogło być inaczej. O godzinie 17.30 rozpoczął się pokaz sprzętu i sprawności policyjnej. Zgromadzonej widowni zostały zaprezentowane pojazdy policyjne wszelkiego typu, radiowóz patrolowy marki KIA, czy tak zwana "więźniarka", przystosowana do przewozu osób zatrzymanych, np. do zakładów karnych. Zaprezentowane zostały również dwa policyjne motocykle BMW Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Zgromadzona publiczność miała okazję nie tylko popatrzeć na prezentację pojazdów grupy szybkiego reagowania, ale posłuchać komentarza do toczących się wydarzeń, który prowadził ze sceny asp. Leszek Machaj.
Oprócz oglądania, dzieciaki mogły przejechać się "więźniarką", czy wsiąść na motocykl i włączyć sygnał. Pokaz samochodów był również świetną okazją do przypomnienia niedawnej uroczystości nadania sztandaru bocheńskiej Policji, kiedy to Komendzie podarowano także pięć nowych radiowozów. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz techniki kryminalistycznej, przeprowadzony przez nadkom. Andrzeja Świtalskiego. Uczestnicy Festynu mogli dowiedzieć się, na czym polega pobieranie odcisków palców z różnych przedmiotów z miejsca zdarzenia, a nawet sami przekonać się na własnej skórze o przebiegu takowej procedury. Zaprezentowany został również pokaz umiejętności psa policyjnego z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu. Specjalnie wyszkolony pies może pomóc w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, czy wytropić drogę odejścia przestępcy.
Kolejną atrakcją była symulacja porwania dla okupu. Policjanci w specjalnych mundurach i ze specjalnym sprzętem, pod osłoną świecy dymnej weszli do budynku zajętego przez porywaczy i oswobodzili uprowadzoną kobietę. Druga symulacja, którą też przygotowali policjanci z GSR-u, polegała na pościgu za uciekającym samochodem, zatrzymaniu go i obezwładnieniu. Wkład policjantów z Powiatowej Komendy Policji w Bochni nie skończył się na przygotowaniu tych atrakcji. Zastępca komendanta, nadkom. Mariusz Dymura wręczył na ręce Edwarda Płonki, koordynatora całego przedsięwzięcia, kwotę 800 zł z przeznaczeniem na pomoc Amelce.
Oprócz opisanych atrakcji nie zabrakło również pokazów strażackich przygotowanych przez Komendę Powiatowej Straży Pożarnej w Bochni. Biorący udział w Festynie mieli możliwość wyjechania dźwigiem strażackim i podziwiania panoramy okolicy. Chcąc wspomóc Amelkę, można było zakupić los w loterii fantowej, w której oprócz licznych drobniejszych nagród, główną nagrodą był telefon komórkowy. Nie zabrakło również chętnych do licytacji wielu różnorakich przedmiotów, jak na przykład dwóch maskotek w stroju policjanta, które "sprzedały się" za kwotę 160 zł, czy do licytacji przejażdżki na fotelu pilota z kierowcą rajdowym — Wiesławem Ingramem. Na zakończenie Festynu wystąpił zespół Genezareth z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Członkowie zespołu świetnie bawili publiczność i skutecznie namawiali dzieci do wspólnej zabawy.
Podsumowując należy stwierdzić, iż jest to bardzo obiecujące zjawisko, kiedy ludzie potrafią się jednoczyć w tak szczytnym celu, jakim jest wzajemne niesienie pomocy. Pogratulować należy organizatorom, którzy poprzez liczne atrakcje zgromadzili na tym wydarzeniu tak dużo osób. Łącznie, przy pomocy Policji, Straży Pożarnej, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zespołu "Iskra" i wielu innych udało się zebrać wystarczającą sumę pieniędzy, która na pewno pomoże Amelce w normalnym funkcjonowaniu.