Wspomnienia w Dniu Bibliotekarza
We wtorek 12 maja w ramach Tygodnia Bibliotek w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni obchodzono Dzień Bibliotekarza. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz miasta - zastępca burmistrza Bogdan Szumański, i powiatu przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Rozenbajgier i sekretarz Monika Rzucidło, bibliotekarze wszystkich sieci bibliotek, byli pracownicy PiMBP oraz współpracownicy M. Bielawskiej.
W tym roku po raz szósty obchodzimy Tydzień Bibliotek, a przyświeca mu hasło "Biblioteka to plus" podkreślające jak nieocenione korzyści czerpią nie tylko indywidualni czytelnicy korzystający z biblioteki, ale całe społeczności lokalne oraz kraj.
W bocheńskiej Bibliotece Dzień Bibliotekarza był połączony z obchodami 20 rocznicy śmierci Marii Bielawskiej. Ta najwybitniejsza bocheńska bibliotekarka, niestrudzona propagatorka książki i czytelnictwa, była założycielką i wieloletnią dyrektorką Biblioteki Powiatowej oraz organizatorką sieci bibliotecznej na Bocheńszczyźnie. Uważała, że literatura odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka i społeczeństwa. A książka może nie tylko wzruszać i uczyć, ale i pomagać w rozwiązywaniu problemów, pobudzać do wielu działań i inicjatyw społecznych toteż w swej pracy wielokrotnie zaskakiwała niekonwencjonalnymi metodami i pomysłami.
Podczas spotkania o Marii Bielawskiej opowiadały jej wychowanki: Zofia Rogowska wieloletnia dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie i Ludmiła Gut wieloletnia dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni w wystąpieniu "Maria Bielawska jaką pamiętamy". Po ich wspomnieniach swe spotkania z M. Bielawską wspominali goście: S. Gawor, W. Salamon, W. Hełpa.
Wieczór uświetnił koncert fortepianowy Jakuba Kusznika ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. J. Żurawlew w Bochni. Jakub Kusznik uczęszcza do VI klasy, jest uczniem Agaty Zając, reprezentował Szkołę na wielu koncertach i ma na swoim koncie liczne sukcesy. Podczas koncertu zagrał utwory K. Czernego, J. S. Bacha, L. van Beethovena, A. Ginastera i S.Joplina.
Życie i działalność Marii Bielawskiej można poznać oglądając w Czytelni dla Dorosłych wystawę "Maria Bielawska 1901-1989", która będzie eksponowana do końca czerwca.