Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Utworzono: 2020-01-11 20:52:39 przez eb

Wieruszyce: otwarto most na Stradomce

Czyjego będzie imienia?

Uroczyście otwarto most w ciągu drogi powiatowej Sobolów - Ubrzeż w Wieruszycach na rzece Stradomka. Nowa przeprawa powstała w rekordowym tempie. Od podpisania umowy do ukończenia prac minęło niecałe 6 miesięcy.

Inwestycja została udostępniona kierowcom jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. W piątek nastąpiło jej uroczyste oddanie, w którym oprócz mieszkańców wzięli udział Poseł Stanisław Bukowiec, Senator Włodzimierz Bernacki, Wicewojewoda Józef Leśniak, Starosta Bocheński Adam Korta, Wicestarosta Ryszard Drożdżak, członkowie Zarządu Powiatu Marek Rudnik i Rafał Rudka, Wójt Gminy Łapanów Andrzej Śliwa, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Piotr Dziurdzia, radni powiatowi oraz gminni.

– Zrealizowaliśmy inwestycję, na którą mieszkańcy czekali już od wielu lat. Szczególnie cieszy fakt, że nowy most został wybudowany w niecałe pół roku, pomimo dużego zakresu prac – mówił podczas uroczystości Adam Korta, Starosta Bocheński

Stary obiekt został całkowicie rozebrany i zastąpiony trójprzęsłowym mostem belkowym o długości 87 metrów i nośności 40 ton. Oprócz nowej przeprawy, w ramach realizacji inwestycji, zmodernizowana została droga dojazdowa oraz droga gminna wraz ze skrzyżowaniem z drogą powiatową. Powstała również kanalizacja deszczowa, a brzegi rzeki zostały umocnione koszami siatkowo – kamiennymi.

Modernizacja mostu była możliwa dzięki pozyskaniu przez Powiat Bocheński wsparcia z Ministerstwa Finansów udzielonego ze środków subwencji ogólnej, a całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 5 milionów złotych.

W Łapanowie toczy się dyskusja: czyje imię ma nosić most w Wieruszycach? Jednym z ew. patronów jest ks. Jan Ziółkowski, pochodzący z Woli Wieruszyckiej. Ksiądz Ziółowski był ofiarą zbrodni w Katyniu, której 80 rocznica będzie w tym roku. Za ks. Ziókowskim optuje jego bratanica, Barbara Tarkowska: https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=Tkpm6R_Nf2o&feature=emb_logo
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.