Ustawa śmieciowa - dla wszystkich po równo
<html />
1 stycznia 2012 r. weszła w życia nowa tzw. ustawa śmieciowa. Co zmienia ona w gospodarce odpadami komunalnymi, i jaki to będzie miało wpływ na życie mieszkańców naszego miasta?
Zgodnie z zapisami nowej ustawy właścicielem wszystkich odpadów na terenie gminy staje się gmina i to właśnie ona odpowiada za ich zbiórkę oraz wywożenie. Usuwaniem odpadów będą zajmować się firmy wyłonione przez gminy w przetargach. Zmienią się również zasady pobierania opłat za śmieci. Według obecnych zasad, za wywóz śmieci płacą ci, którzy je produkują, czyli mieszkańcy miasta, a wysokość opłat uzależniona jest od ilości odpadów.
Sęk w tym, że spora grupa mieszkańców Bochni (zresztą problem jest oczywiście szerszy i z pewnością dotyczy całego kraju) w ogóle nie płaci za wywóz śmieci, ponieważ oficjalnie odpadów nie wytwarza, a w rzeczywistości pozbywa się ich nielegalnie, „obdarowując” nimi bliższe lub dalsze otoczenie – sąsiadów, uliczne kosze, przydrożne rowy itp. Efekt jest taki, że ci, którzy uczciwie płacą za wywóz odpadów, płacić muszą coraz więcej – także za wywóz śmieci tych, którzy ponoć ich nie wytwarzają.
Według nowych zasad, za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy zapłacą jedną stawkę, niezależną od ilości „produkowanych” śmieci, co sprawi, że nikomu już nie będzie opłacało się wyrzucanie ich w lesie czy podrzucanie nocą do ustawionych na osiedlach śmietników. Ustawodawca przewidział również zniżki dla osób segregujących odpady, ale nawet bez tego wysokość opłat powinna być znacznie niższa od tego, co płacimy obecnie, ponieważ opłata będzie ściągana od wszystkich.
Na pełne wprowadzenie nowych zasad samorządy gmin mają czas do 1 lipca 2013 r. Mają też przeprowadzić kampanię informującą mieszkańców o nowo obowiązujących zasadach gospodarowania odpadami komunalnymi.