Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2014-09-08 19:49:06 przez system

Ukraińskie miasteczka uczą się od Bochni

W piątek, 5 września burmistrz Bochni Stefan Kolawiński gościł 30-osobową delegację przedstawicieli ukraińskich miast. Wizyta zorganizowana była w ramach realizowanego przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich oraz partnera – Lwowskie Centrum Nauki, Innowacji i Informatyzacji projektu pod nazwą „Marka miasta magnesem dla inwestorów”.

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej i powstał z myślą o wsparciu ukraińskich małych miast (do 50 tys. mieszkańców), których możliwości są wciąż nieodkryte przez inwestorów krajowych i zagranicznych. Realizatorzy projektu wykorzystując polskie doświadczenie, przekazują przedstawicielom ukraińskich lokalnych samorządów najlepsze rozwiązania i niezbędną wiedzę, co ma pozwolić wzmocnić potencjał i zwiększyć ich atrakcyjność inwestycyjną. W szkoleniach bierze udział 80 uczestników z 50 miast z 21 obwodów na Ukrainie. Dla 30 najbardziej aktywnych uczestników projektu zorganizowano wizyty studyjne w polskich miastach i instytucjach wspierających działania inwestycyjne.

Jedno z takich spotkań odbyło się w Bochni. W sali obrad Urzędu Miejskiego goście z Ukrainy mogli zapoznać się z doświadczeniami Bochni w zakresie przygotowania terenów inwestycyjnych oraz pozyskiwania inwestorów. Stefan Kolawiński, nawiązując do obecnej sytuacji politycznej za naszą wschodnią granicą podkreślił, że bez silnej Ukrainy nie będzie bezpiecznej Polski i zapewnił o poparciu dla niepodległościowych starań rządu w Kijowie. Zastępca burmistrza Tomasz Przybyło podczas specjalnie przygotowanej prezentacji zapoznał obecnych z zagadnieniami dotyczącymi powstania i funkcjonowania Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej oraz z działaniami prowadzonymi przez samorząd, mającymi przyciągnąć do Bochni nowych inwestorów.

Goście z zainteresowaniem wysłuchali przekazanych informacji i zadawali wiele szczegółowych pytań. W szczególności interesowały ich kwestie udogodnień związanych z inwestowaniem w specjalnych strefach ekonomicznych, finansowanie inwestycji wyposażenia BSAG w infrastrukturę techniczną, procedury sprzedaży nieruchomości oraz ogólne dane dotyczące składników budżetu miasta.

Po zakończeniu spotkania w magistracie uczestnicy wizyty udali się na bocheński rynek, gdzie zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Następnie goście z Ukrainy pojechali na teren BSAG, gdzie mogli przyjrzeć się wykonanej już przez miasto infrastrukturze oraz podziwiać funkcjonujący od kwietnia zakład firmy Werner Kenkel oraz mocno zaawansowaną budowę zakładu firmy Gór-Stal.