Uczczono rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
<html />
Pokaz filmu „Towarzysz generał idzie na wojnę” oraz krótkie spotkanie przed krzyżem-pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożyły się na obchody 31 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Film Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka obejrzało w kinie „Regis” kilkadziesiąt osób. Bezpośrednio po emisji filmu organizatorzy poprosili o zabranie głosu świadków tamtych wydarzeń. Jako pierwszy wystąpił Józef Mroczek – przewodniczący „Solidarności” w Kopalni Soli Bochni i organizator strajku w kopalni po ogłoszeniu stanu wojennego. Przypomniał jego przebieg, zakończony pacyfikacją przez oddziały ZOMO, swoją ucieczkę z rąk milicji i ponadtrzyletni okres ukrywania się, wypełniony pracą konspiracyjną. J. Mroczek był najdłużej ukrywającym się działaczem podziemia na terenie b. woj. tarnowskiego, współorganizatorem podziemnego „Kurierka” i współzałożycielem podziemnej oficyny wydawniczej.
Po nim głos zabrał Janusz Brzeski, który opowiedział o strajku w ZPH Bochnia (obecnie Stalprodukt), który będącym z kolei najdłużej prowadzonym w województwie strajkiem przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego (trwał przez 3 dni – do 15 grudnia 1981 r.) Relacje p. Brzeskiego uzupełniali inni uczestnicy strajku i świadkowie pacyfikacji go przez ZOMO. W spotkaniu uczestniczył także pierwszy przywódca NSZZ „S” w hucie – Krzysztof Szwiec.
Następnie uczestnicy spotkania przeszli pod Bazylikę św. Mikołaja gdzie przed krzyżem misyjnym – tradycyjnym miejscem spotkań ludzi podziemia w okresie stanu wojennego, na którem obecnie umieszczona jest płaskorzeźba poświęcona kapelanowi „Solidarności” – ks. Jerzemu Popiełuszce, zapalono znicze i przeprowadzono krótką modlitwę w intencji ofiar stanu wojennego.
Zakończenie obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędzie się w sobotę 15 grudnia mszą św. w intencji jego ofiar, która zostanie odprawiona o godz. 18.00 w kościele pw. św. Pawła Apostoła.
Chorych nawiedzać.
2012-12-14 07:26:39
Janusz Palikot odwiedził gen. Wojciecha Jaruzelskiego w szpitalu Uczynki miłosierne względem ciała i duszy Względem ciała 1. Łaknących nakarmić. 2. Pragnących napoić. 3. Nagich przyodziać. 4. Podróżnych w dom przyjąć. 5. Więźniów pocieszać. 6. Chorych nawiedzać. 7. Umarłych pogrzebać. Względem duszy 1. Grzesznych upominać. 2. Nieumiejących pouczać. 3. Wątpiącym dobrze radzić. 4. Strapionych pocieszać. 5. Krzywdy cierpliwie znosić. 6. Urazy chętnie darować. 7. Modlić się za żywych i umarłych.