Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2014-07-13 20:45:53 przez system

Trzeci sektor świętował

NGO’s, organizacje pozarządowe, trzeci sektor – wszystkie te określenia dotyczą tego samego – aktywności obywatelskiej, przejawiającej się w zrzeszaniu w organizacje, działającej na rzecz interesu publicznego i – co szalenie ważne – nie nastawionej na osiągnięcie zysku.

Trzeci sektor, w odróżnienie od dwóch już istniejących – publicznego i biznesowego - jest najdynamiczniej rozwijająca się sfera aktywności publicznej. Także w Polsce, choć w tym zakresie mamy zaledwie 25-letnie doświadczenia, gdyż za PRL-u wszelka działalność pozarządowa była niemile widziana, i z góry obarczona podejrzeniami o wywrotowość.

W niedzielą 13 lipca bocheńskie organizacje pozarządowej zorganizowały na Uzborni „Rodzinną Niedzielę z NGOs”. Organizacyjną palmę pierwszeństwa należy przyznać stowarzyszeniu „Rodzina Kolpinga w Bochni”, jednak dzielnie im sekundowały: Miejski Dom Kultury, parafia św. Pawła Apostoła, Stowarzyszenie „Kotłownia”, TKKF „Promień” Akademia Rozwoju „Nasza Pozytywka”, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polski Związek Niewidomych i PCK.

Dzięki wspaniałej pogodzie całe popołudnie (i wieczór) Uzbornia tętniła życiem. Na licznie zgromadzoną publiczność (tradycyjnie dla wszystkich chętnych zabrakło miejsc parkingowych) czekały liczne zabawy, konkursy, quizy, zawody sportowe, warsztaty plastyczne, warsztaty kulinarne.

Można było sprawdzić celność oka na strzelnicy, prowadzanej przez TKKF Promień (rodzinny klub Joanny Tomali)spróbować swych umiejętności w rzucie lotkami do tarczy, tężyznę fizyczną przy podnoszeniu blisko 20 kg ciężarka – a sprawność biegnąc w workach. Na amatorów szachów czekała symultana z byłym mistrzem Polski nauczycieli - Jackiem Tyrką, a miłośnicy futbolu mogli podziwiać niesamowite umiejętności… jednonogich piłkarzy, bowiem do Bochni zawitała reprezentacja stowarzyszenia „Amp Futbol”, zrzeszająca zawodników po amputacjach kończyn. O tym, że nie tylko sprawność fizyczna, ale siła i wola walki liczą się w odniesieniu sukcesu mogli przekonać się boleśnie młodzi chłopcy, którzy spróbowali zmierzyć swe siły z niepełnosprawnymi graczami.

Impreza obfitowała nie tylko w wydarzenia sportowe. W muszli koncertowej odbywały się spektakle i przedstawienia dla dzieci i dorosłych - teatrzyk kukiełkowy „Akademia Strażnika Wojtusia”, „Piosenki lwowskiej ulicy” wykonał chór „Złota Jesień”, a całość zakończył występ zespołu „Na Spokojnie”.

Nie brakło oryginalnych pomysłów - np. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało „Stoisko z książkami” – gdzie każdy mógł przynieść dowolną książkę i zamienić na inną, przez siebie wybraną, był kącik małego malarza, warsztaty kulinarne czy układania kompozycji kwiatowych.

Czasbochenski.pl był patronem medialnym wydarzenia.