Straż Pożarna: kamień węgielny pod budynek komendy
W piątek 13 grudnia z wielką pompą położono kamień węgielny pod rozbudowę i przebudowę strażnicy Powiatowej Straży Pożarnej w Bochni. Imponująca była już sama lista obecnych gości, z ministrem spraw wewnętrznych, Bartłomiejem Sienkiewiczem na czele.
Na uroczystym apelu stawili się również: wicewojewoda małopolski Andrzej Harężlak, wicemarszałek Roman Ciepiela, brygadier Wiesław Leśniakiwicz, komendant główny PSP, ks. mł. bryg. Władysław Kulig, kapelan małopolskich strażaków. Nie stawił się, niestety, nikt z długiej listy zaproszonych parlamentarzystów.
Gospodarzy reprezentowali: Krzysztof Kokoszka, komendant Powiatowej Strazy Pożarnej w Bochni, starosta Jacek Pająk oraz jego zastępca Tomasz Całka, liczni radni powiatowi z przewodniczącym Jarosławem Marcem oraz wójtowie bocheńskich gmin.
Podczas uroczystego apelu wręczono Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej a także 12 awansów na wyższe stopnie służbowe strażakom z całej Małopolski.
Zaproszeni goście podpisali również akt erekcyjny pod budowę nowej strażnicy, następnie zarówno kamień węgielny jaki sam akt erekcyjny zostaly poświęcone przez ks. Zdzisława Sadkę i zamurowane. W międzyczasie zebrani wysłuchali bogatej, a miejscami - heroicznej historii Straży Pożarnej w Bochni. Mało kto wie, że była to jedna z pierwszych takich jednostek w Polsce: powstała w 1869 roku.
W okolicznościowych mowach, wygłoszonych m.in. przez min. Sienkiewicza, starostę Pająka, wicewojewodę Harężlaka oraz komendanta Kokoszkę, przewijał się motyw bezpieczeństwa ludności i znaczenia dobrych warunków pracy strażaków dla spełnianych przez nich zdań. Wspominano zarówno niedawne powodzie jak i wybuch gazociągu, kiedy to pomoc strażaków okazała się niezbędna.
Minister Bartłomiej Sienkiewicz, który po operacji zerwanego ścięgna Achillesa przybył na bocheńską uroczystość o kulach i w specjalnym bucie ortopedycznym, podkreślił zasługi starosty Jacka Pająka dla inwestycji Powiatowej Komendy. – Gdyby starosta stale nie szturmował drzwi w moim gabinecie, kto wie, jak by się to skończyło – stwierdził.
- Nie były te drzwi takie trudne do szturmowania – zapewnił starosta.
Prace budowlane przy inwestycji trwają już od jakiegoś czasu. W roku 2015 planuje się oddanie tzw. stanu surowego zamkniętego, a w 2017 – zakończenie inwestycji. Ma ona kosztować 13 mln 315 tys. 480 zł, z czego zdecydowaną większość ma pokryć Wojewoda Małopolski. W inwestycji partycypuje jednak również Powiat Bocheński, który tym w roku na nową strażnicę planuje wydać 500 tys. zł.
eb