Solidarni z Tybetem
Na kilku instytucjach miejskich w Bochni w piątek zawisły flagi, nieuznawanego oficjalnie przez komunistyczne Chiny, Tybetu. To odpowiedź na apel sejmiku małopolskiego, by w dniu otwarcia olimpiady w Pekinie dokonać symbolicznego gestu poparcia dla narodu tybetańskiegow w jego bezkrwawej walce o wolność.
Flaga Tybetu, w towarzystwie polskich barw narodowych, została wywieszona na Urzędzie Miejskim, drugą dostrzegliśmy na budynku Miejskiego Domu Kultury. W MDK w piątek 8 sierpnia miało miejsce kilka ciekawych pokazów i prelekcji na temat współczesnego Tybetu, m.in. mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat buddyzmu, czyli religii spajającej Tybetańczyków oraz zobaczyć jak wygląda codzienność w tym odciętym od świata przez Himalaje i Chińczyków, surowym w swym pięknie i urokliwym zakątku Ziemi
Historia samej flagi niepodległego Tybetu, jak i jej symbolika są niezmiernie ciekawe:
flaga została opracowana przez Dalajlamę XIII, w latach 1912-1950 była flagą niepodległego Tybetu. Po inwazji Chińczyków na Tybet w 1950 r. używanie lub posiadanie flagi zostało w nim zakazane, gdyż symbolizowała ona jego wolność. W 1958 r. została ustalona jako oficjalna flaga Tybetańskiego Rządu na Wygnaniu. Dziś jest powszechnie przyjętym symbolem walki Tybetu o niepodległość.
Biała góra na środku flagi symbolizuje Himalaje, góry w które oddzielają Tybet od Subkontynentu Indyjskiego, sześć czerwonych pasów na niebieskim niebie to sześć plemion, zamieszkujących Tybet - pasy te wychodzą od wspólnego punktu - słońca, które symbolizuje wolność, dostatek, szczęście i równość wszystkich ludzi; pasy przecinają się z niebem - symbolizuje to nieprzerwaną ochronę, którą zapewniają bóstwa buddyjskie tybetańskim plemionom. Dwa śnieżne lwy podtrzymujące trójkolorowy klejnot symbolizują równowagę między życiem duchowym a świeckim, trójkolorowy klejnot podtrzymywany przez lwy symbolizuje szacunek Tybetańczyków dla Trzech Najwyższych Klejnotów Buddyzmu: Buddy, Dharmy i Sanghi, dwukolorowy, wirujący klejnot trzymany przez lwy na dole symbolizuje równowagę jin i jiang, a także oddanie Tybetańczyków dyscyplinie etycznego postępowania - przestrzeganiu Dziesięciu Wzniosłych Cnót i Szesnastu Rodzajów Prawości i wreszcie złota otoczka flagi symbolizuje rozprzestrzenianie się i rozkwit nauk Buddy, które "podobne są czystemu złotu".