Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Utworzono: 2019-12-30 20:47:31 przez eb

Śmieci nas zasypią czy zbankrutujemy przez nie?

Drastyczne podwyżki

Wszyscy spodziewaliśmy się podwyżek „cen śmieci” na rok 2020. Ale że będzie aż tak dużo? Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Bochnia podjęto uchwałę, że cena wywozu śmieci to 25 zł za 1 osobę, o ile śmieci są segregowane. Jeśli nie – to stawka wynosić będzie 50 zł za osobę. Tak, że rodzina 4 – osobowa będzie musiała zapłacić 100 zł miesięcznie. Segregując.

Warto przypomnieć, że jeszcze 2 lata temu Gmina płaciła za wywóz śmieci 1,5 mln zł rocznie. W roku ubiegłym cena wzrosła do prawie 3,5 mln zł. Obecnie - do 4,8 mln zł.

Natomiast nerwy mieszkańców Miasta Bochnia będą jeszcze przez miesiąc wystawione na próbę w kwestii opłat za wywóz śmieci. Radni bowiem zadecydowali, że zajmą się tą kwestią dopiero na styczniowej sesji. Wcześniej przewodniczący Rady oś. Niepodleglości stwierdził, że mieszkańcy, zwłaszcza starsi, zbyt mało wiedzą o przymusowej segregacji odpadów, która ma obowiązywać od Nowego Roku.

W 2019 opłaty za wywóz śmieci wynosiły w Bochni 14 zł za osobę przy segregowaniu śmieci i 20 przy braku segregacji. Urząd Miasta chce aby nowa stawka wynosiła 24 zł/osobę przy segregacji obowiązkowej dla wszystkich.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


OBI
2019-12-30 22:40:27

Brawo dyrektywy unijne! Może zrobimy paradę Shumana by się jeszcze więcej wyszumieć w Unii, gdzie czekała nas "lepsza przyszłość"?

Dupokracja
2019-12-31 09:17:57

Nie tyle winne są tutaj dyrektywy unijne, co *niedorozwój* intelektualny naszych rządzących. Zamiast karać ludzi powinni wprowadzić spójny system oznakowania opakowań, po którym ludzie mogliby się dowiedzieć, do którego kosza należy dany odpad wrzucać. Jedna ikonka na każdym opakowaniu to nie jest duży problem. A tak, to będziemy karani dlatego, że palcami nie wyczuliśmy subtelnej różnicy między kartonem podbitym plastikiem a czystym kartonem. Podejście jest zupełnie od dupy strony. Przecież to producent wie wszystko o materiale, z którego wykonano opakowanie, a nie człowiek, nie zajmujący się w ogóle recyklingiem.

...
2019-12-31 12:40:30

No, tak. A teraz będziemy robić doktoraty w rozpoznawaniu i segregowaniu śmieci. Mało ciekawe zajęcie...

znawca
2020-01-03 14:27:34

To są chore ceny ! Nie ma żadnego ustawowego zakazu aby gmina ponosiła częśc kosztow wywozu smieci !!! Niektórzy wójtowie i burmistrzowie wciskają ludziom ciemnotę . A prawda jest taka ze wg aktualnych przepisów GMINA NIE MOŻE ZARABIAĆ NA ŚMIECIACH CZYLI MNIEJ MNIEJ PŁACIĆ NIZ UZBIERA OD MIESZKANCOW. Odwrotnie : dopłacanie do kosztow wywozu śmieci - jest możliwe !!! Coraz wiecej gmin pozostawia mieszkańcom stare ceny a różnicę kosztow dopłaca z budźetu. A jezeli nie wierzycie to przeczytajcie: https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/gospodarka_komunalna/3068531,Czy-gmina-moze-doplacac-do-systemu-gospodarowania-odpadami.html