Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2025-04-12 21:20:06 przez Czas2012

Sensacja historyczna - pierwszy skarb z Bochni!

16 marca, prowadząc legalne poszukiwania zabytków, członkowie Bocheńskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy "Stater", dokonali nadzwyczajnego odkrycia. W lesie koło Bochni natrafili na ceramiczne naczynie wypełnione srebrnymi monetami. Z naczynia wypadły trzy monety, które nie były zespolone z resztą – okazały się to cenne denary Kazimierza Jagiellończyka, syna Władysława Jagiełły.

To właśnie one ujawniły niezwykłą rangę i możliwy wiek całego znaleziska. Znalezisko zostało zgłoszone do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie (delegatura w Tarnowie), a st. insp. ds. ochrony zabytków Tomasz Sajecki oraz archeolog Marek Materna z Muzeum Stanisława Fischera w Bochni zareagowali błyskawicznie, podejmując niezbędne działania administracyjne i konserwatorskie. Naczynie nie zostało otwarte ani opróżnione – wszystkie monety nadal znajdują się w jego wnętrzu. Ich liczba jest obecnie szacowana na około 100 sztuk (oczywiście może się zmienić po otwarciu skarbu).

Skarb zostanie poddany interdyscyplinarnym badaniom z użyciem najnowszych technologii. Może dostarczyć cennych informacji o świecie sprzed blisko 600 lat. Docelowo naczynie i jego zawartość mają trafić do zbiorów Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, gdzie zostaną zaprezentowane zwiedzającym.

Drodzy Państwo, powtórzmy jeszcze raz... Bochnia doczekała się swojego najprawdziwszego skarbu! Mamy więc swój skarb – i może on mieć prawie 600 lat! – komentują odkrywcy. I to jest dopiero początek! Bo co jest w środku? Kto go zakopał? Kiedy i dlaczego? Jak wyglądała wtedy okolica? Razem z ekspertami, będziemy szukać dla Was odpowiedzi na te wszystkie niesamowite pytania.

Żródło: Bocheńskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy "Stater" - link: TUTAJ