Rocznica "Cudu nad Wisłą"
15 sierpnia 1920 roku wraz z kontrofensywą polską znad Wieprza zmieniły się losy wojny polsko-bolszewickiej. Od tej chwili inicjatywa przeszła już bezapelacyjnie w ręce Polaków, odepchnięto Rosjan od Warszawy, co doprowadziło do całkowitego, późniejszego wyparcia z terytorium kraju armii marszałka Tuchaczewskiego i zawarcia pokoju w Rydze w 1921 r.
Datę tego wydarzenia, zwanego "Cudem nad Wisłą", przywołują kolejne pokolenia rodaków. Już w 1923 r. 15 sierpnia ustanowiono Świętem Żołnierza i tak zostało przez cały okres II Rzeczypospolitej. Władze komunistyczne przeniosły święto "odrodzonego" Wojska Polskiego na 12 października — datę bitwy pod Lenino i stan taki utrzymał się aż do 1990 roku. Wtedy z kolei, tymczasowo przez 2 lata armia obchodziła swoje święto 3 maja. Dopiero w 1992 r. sejm RP przywrócił obchody święta Wojska Polskiego na 15 sierpnia, nawiązując z powrotem do historii jednego w najbłyskotliwszych zwycięstw w historii polskiego oręża.
Centralnym punktem obchodów tegorocznego święta WP będzie defilada wojskowa w Warszawie, ale także i w innych miasta zostanie przypomniana rocznica "Cudu nad Wisłą". Bochnia już od lat straciła miano "miasta garnizonowego", stąd obchody siłą rzeczy są tutaj skromniejsze, ale bochnianie nie zapominają o tamtych wydarzeniach i o rodakach, którzy 88 lat temu oddali życie dla Najjaśniejszej. W piątek 15 sierpnia o godz. 17 odbędzie się uroczystość składania wieńców pod tablicą "Bochnia Swoim Bohaterom 1920-1930", umieszczonej na frontowej ścianie Muzeum im. St. Fischera
Dodaj komentarz
Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.
Komentarze użytkowników
Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.