Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Utworzono: 2020-02-27 10:39:09 przez eb

Reprywatyzacja kamienic po bocheńsku

Powróciła sprawa reprywatyzacji pożydowskich kamienic w Bochni. A to dzięki informacji na temat spraw sądowych prowadzonych przez Urząd Miasta podczas ostatniej sesji Rady.

Padło pytanie o kamienicę przy ulicy Solnej 1, którą od końca II Wojny zarządzało Miasto, a w 2014 roku usiłowało ją zasiedzieć. Wkrótce po tym jak Urząd wywiesił ogłoszenie o swoich zamiarach, pojawił się bocheński biznesmen, reprezentowany przez dwóch znanych w mieście prawników. Okazało się, że ów przedsiębiorca odnalazł w Izraelu jednego ze spadkobierców kamienicy i kupił od niego część udziałów. Scenariusz był więc identyczny jak przy przejęciu kamienicy przy ul. św. Kingi. Na jej miejscu stoi dziś Galeria Bocheńska, jedna z wizytówek miasta. Na pytanie Bogdana Kosturkiewicza czy w sprawie Solna 1 występują te same osoby co w wypadku Św. Kingi, padła odpowiedź, że owszem, ten sam przedsiębiorca kupił udziały w kamienicy. Ale jest tylko jedna osoba w tym sporze z miastem.

UM ma podejrzenie co do rzeczywistych praw żydowskiego spadkobiercy, wystąpił więc do władz Izraela z prośbą o pomoc prawną. Czeka na nią już od dwóch lat. Ponieważ sporna kamienica ma wartość przekraczającą 1 mln zl, w sprawę włączyła się Prokuratura Generalna Rzeczpospolitej.

Nie udało się miastu zasiedzieć jeszcze innej kamienicy, przy Kazimierza Wielkiego 49. Co ciekawe, Sąd Rejonowy stwierdził w I instancji, że miasto, opiekując się przez cały czas po wojnie tą nieruchomością i płacąc za nią podatki, było jej posiadaczem samoistnym. Tego tytułu odmówił Bochni sąd II instancji. Kamienicę wydano w ręce nowego właściciela w czerwcu 2019. Nawiasem, nie zapłacił on jeszcze podatku od nieruchomości za ubiegły rok.

Rada miasta była ciekawa czy Urząd wystąpił o odszkodowanie za nakłady na utrzymanie kamienicy i podatki płacone za nią przez te wszystkie lata po wojnie. Przedstawicielka Urzędu stwierdziła, że tak się nie stało.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


Onufry
2020-02-28 20:21:45

Dobrze, że Żydów już nie ma w Bochni a kamienice wracają w polskie ręce. Po co oni tu byli potrzebni? Nich siedzą w Izraelu.

ZZ
2020-02-28 20:26:28

He, he... zawsze mnie zastanawiała ta choroba czerwonych oczu w bocheńskich urzędnikach. Tak zarządzają tymi kamienicami, że się sypią i gniją. Ale innemu za nic nie chcą odsprzedać. To lepiej nich zgniją zagrzybiałe. Przynajmniej rozsypią się jako samorządowe, a nie w innych rękach. To duża satysfakcja.