Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Utworzono: 2020-01-15 19:07:02 przez eb

Radni nie pomawiali GZOZ

Wyrok sądu rejonowego w Bochni w sprawie o zniesławienie dyrekcji GZOZ w Gminie Bochnia

Radni mieli prawo do krytyki Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej – tak w największym skrócie można ująć sentencję wczorajszego wyroku w sprawie Gmina Bochnia vs. trzech radnych opozycyjnych. Radni: Izydor Wróbel, Witold Kowalski, Stanisław Cefal z klubu „Chcemy Dobrego Gospodarza” zostali uniewinnieni. Wyrok nie jest prawomocny.

Przypomnijmy, że proces zaczął się 8 listopada ubiegłego roku. Sprawę utajniono. Skarżącą była Katarzyna Kupisz, dyrektorka GZOZ, która uznała, że wypowiedzi typu „służba zdrowia w Gminie Bochnia istnieje tylko teoretycznie” godzą w dobre imię placówki, którą kieruje.
Oskarżenie wniesiono na podstawie kontrowersyjnego art. 212 KK: *§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. *

Po reformie gminnej służby zdrowia, polegającej m.in. na tym, że zlikwidowano niezależne Ośrodki Zdrowia, a powołano jeden, centralny z filiami, w tę dziedzinę życia mieszkańców gminy wkradł się pewien chaos. Wielu lekarzy, w tym dyrektorzy Ośrodków Zdrowia, złożyło wymówienie. Nie zawsze i nie wszędzie mieszkańcy mogli liczyć na wizytę u lekarza w swoim Ośrodku. Były trudności z receptami na stale przyjmowane leki. Niekiedy zamawiało się je wcześniej u pielęgniarek, a lekarz wypisywał gdy pojawił się w Ośrodku Zdrowia. Chorych kierowano do placówek w innych, nieraz odległych miejscowościach.

W tej sytuacji krytyka GZOZ nie była, zdaniem sądu, zniesławieniem.

O sprawie pisaliśmy tutaj:
Gmina Bochnia: Katarzyna Kupisz vs „Chcemy Dobrego Gospodarza”
i tutaj:
Maciej Laskowicz: wiedziałem że były problemy ze służbą zdrowia
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


Ivi
2020-01-16 20:11:44

się lysy cieszy