PIT poleciał - bocheńska Konfederacja krytykuje wysokie podatki
Jakie podatki i daniny wprowadził rząd PiS
We wtorkowe przedpołudnie na rynku w Bochni odbyła się konferencja Nowej Nadziei, która jest częścią Konfederacji. Działacze partii krytykowali podatek dochodowy, by następnie wysłać PIT w kosmos za pomocą drona.
Konferencję otworzył Kacper Głód, prezes Młodych dla Wolności w Tarnowie i sekretarz tarnowskiej Nowej Nadziei - Głównym źródłem dochodu Polaków jest dochód z pracy, który jest opodatkowany podatkiem dochodowym będącym karą za pracę. Jest to najbardziej niemoralny podatek, który bazuje na owocach pracy Polaków - młody działacz przypomniał również, że prawie pół roku pracujemy tylko na państwo - Prawie pół roku pracujemy na państwo, co obrazuje Dzień Wolności Podatkowej, który wypada w połowie czerwca.
Podatek dochodowy krytykował również Karol Pęczek, członek Rady Krajowej Partii Nowa Nadzieja - Musimy zeznawać ile i z jakiego tytułu osiągamy dochodu. Musimy spowiadać się państwu z tego, w jaki sposób zarabiamy na życie. Jest to najważniejsza funkcja podatku dochodowego, ponieważ z punktu widzenia budżetu państwa ten podatek dochodowy nie jest aż tak istotny - jest to mniej więcej 10-15% wpływów do budżetu. Natomiast sam fakt, że musimy spowiadać się z własnych dochodów sprawia, że państwo może mieć na nas haka, mając nad nami dodatkową władzę.
Skoro podatek cukrowy jest po to, żeby ludzie jedli mniej cukru i byli zdrowsi, akcyza na alkohol jest po to, żeby ludzie mniej pili, to podatek dochodowy jest podatkiem nałożonym po to, aby ludzie mniej pracowali – kontynuował Radosław Macoń. Co jest tutaj napisane [wskazuje na formularz PIT-37] - “zeznanie”. Jest to przykład jak traktuje nas państwo, bo zeznaje przestępca lub świadek przestępstwa. Dlatego co roku prowadzimy taki happening, gdzie wysyłamy PITy w kosmos, a obecny rok jest bardzo ważnym, bo jest rokiem wyborczym i to państwo będą teraz decydować o swej przyszłości i o tym, co się stanie z tym zeznaniem i z tym jak opresyjne państwo nas traktuje.
Po tych słowach Radosław Macoń uruchomił drona, który wzniósł się w powietrze z przypiętym doń formularzem PIT-37. Po niedługiej chwili dron jednak powrócił z powrotem na ziemię, a Radosław Macoń skwitował to słowami - Niestety muszę wylądować, gdyż Unia Europejska nakłada na nas wymóg latania w przestrzeni otwartej nie wyżej niż 120 metrów, ale obiecuję państwu, że jeżeli wybierzecie dobrze, to zbudujemy kosmodrom i wystrzelimy te PITy w kosmos, aby mogły osiągnąć drugą prędkość kosmiczną i opuścić naszą galaktykę. Jest to dosyć niepokojące, gdyż jak ufoludki zobaczą tego PITa i przeczytają co tam jest, nie będą chcieli nas odwiedzić i nawiązać kontaktu - skwitował wypowiedź prezes Nowej Nadziei w Tarnowie.
Poniżej informacja jakie podatki i opłaty zostały wprowadzone lub podwyższone w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości zebrane przez Sławomira Mentzena:
- Obowiązuje wyższa, 23-procentowa stawka na paliwo.
- Od początku roku obowiązuje wyższa stawka VAT za nawozy.
- Podatnicy stracili możliwość odliczenia składki zdrowotnej od PIT.
- Podatnicy stracili też prawo do ulgi dla klasy średniej.
- Osoby czerpiące dochód z najmu prywatnego nie mają już prawa do odliczania amortyzacji mieszkania.
- Wzrosła akcyza na papierosy i alkohol
- Wprowadzono akcyzę na płyn do e-papierosów i tzw. wyrobów nowatorskich.
- Wzrosły opłaty abonamentowe za radioodbiornik lub telewizor.
- Wprowadzono wyższe stawki mandatów skarbowych i grzywien.
- W 2023 r. wzrosły składki na ZUS.
- Wprowadzono podatek od niektórych instytucji finansowych, czyli tzw. podatek bankowy.
- Wprowadzono opłatę za pobór wód podziemnych oraz powierzchniowych oraz wprowadzanie ścieków i wód opadowych.
- Wprowadzono tzw. minimalny podatek dochodowy.
- Wprowadzono limit na koszty finansowania dłużnego.
- Wprowadzony został tzw. podatek od deszczówki.
- Wprowadzono daninę solidarnościową.
- Wprowadzono opodatkowanie dochodów z niezrealizowanych zysków kapitałowych (tzw. exit tax).
- Podniesiono opłaty sądowe.
- Wprowadzono opłatę od paliw.
- Wprowadzono tzw. podatek od Netfliksa.
- Obowiązuje nowa opłata mocowa.
- Weszła w życie tzw. opłata małpkowa.
- Wprowadzono podatek cukrowy.
- Spółki komandytowe oraz niektóre spółki jawne zostały objęte ustawą CIT, w związku z czym dochody wypłacane wspólnikom podlegają podwójnemu opodatkowaniu.
- Osoby sprzedające i wynajmujące nieruchomości będą musiały posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, którego koszt wynosi do 1000 zł.
- Rząd przywrócił opodatkowanie 13. i 14. emerytur.
- Wzrósł m.in. podatek rolny.
- O blisko 12 proc. wzrosły opłaty lokalne.
- Podniesione zostały ceny w uzdrowiskach i miejscowościach posiadających status ochrony uzdrowiskowej.
- Rozdzielono dochody z działalności gospodarczej i kapitałowej, przez co nie można rozliczać razem kosztów i strat związanych z tymi działalnościami.
- Choć pierwotnie wyższe stawki VAT (podniesione przez rząd PO-PSL) miały obowiązywać tylko do końca 2016 r., rząd PiS ich nie obniżył.
PW