PiS: Z nowym zarządem nowe nadzieje?
Dziś podczas konferencji prasowej poseł Edward Czesak zaprezentował nowy zarząd koła powiatowego PiS. Odbyło się to w siedzibie biura poselskiego PiS przy ulicy Trudnej.
W bocheńskim oddziale partii Jarosława Kaczyńskiego zmienił się nie tylko przewodniczący ale także cały zarząd. Szefem został Józef Mroczek, legenda bocheńskiej „pierwszej” Solidarności. Ponadto w skład zarządu weszli: Józef Radzięta, Andrzej Kącki, Robert Roj, Bernadetta Gąsiorek (skarbniczka), Mariusz Zając (sekretarz) oraz Stanisław Broszkiewicz.
Przy tej okazji dziennikarze nie mogli nie zadać pytania o ustępujący zarząd. Podobno dotychczasowy przewodniczący, Bogdan Kosturkiewicz, nie spełnił wymogów formalnych by móc startować w nowych wyborach władz partii? Czy tymi wymogami było płacenie składek? Odpowiedź nowego przewodniczącego była bardzo dyplomatyczna. – To są sprawy osobiste, nie chcielibyśmy w to wchodzić. W każdym razie, zapewnił Józef Mroczek, nowy skład zarządu nie jest jakimś votum nieufności dla starego składu i wszyscy jego członkowie będą nadal aktywnie działali w PiS.
Przy okazji pytania od składki członkowskie dowiedzieliśmy się jak to wygląda w PiS. Składki są zróżnicowane zależnie od funkcji, jaką piastują członkowie. Szeregowy pisowiec płaci 10 zł miesięcznie (emeryci i studenci - 5), burmistrzowie i wójtowie – 200 zł, poseł – 650.
Pytano też o nietypową sytuację, kiedy na sesji Rady Powiatu Bernadetta Gąsiorek głosuje przeciwko uchwale proponowanej przez zarząd powiatu, w którego skład wchodzi Robert Roj (również – członek zarządu PiS). Poseł Czesak i przewodniczący Mroczek zapowiedzieli uporządkowanie tej sytuacji. Przypomnieli, że formalnie w Radzie Powiatu nie istnieje odrębny klub PiS, a tylko koalicyjny PO-PiS. Bernadetta Gąsiorek jest natomiast przewodniczącą klubu opozycyjnego.
Dziennikarze pytali też o zaangażowanie PiS w wyborach samorządowych, zwłaszcza na szczeblu gminnym i powiatowym. Jak to się dzieje, że w regionie, gdzie Prawo i Sprawiedliwość mają tak wielkie poparcie, partia nie wystawia nie tylko kandydata na wójta ale też zaniedbuje wybory na radnych gminnych? Poseł Edward Czesak, choć wywodzi się z Brzeska, od razu zrozumiał, że chodzi o niekończące „władanie” gminą Bochnia przez tę samą osobę i grono jej współpracowników.
- Lekarstwem na takie „spółdzielnie samorządowe” byłaby kadencyjność sprawowania funkcji. Dwie kadencje i jedna kadencja przerwy. Jako PiS staramy się przeprowadzić taką zmianę ordynacji wyborczej. Zapewniano jednak, że Prawo i Sprawiedliwość, przeciwnie niż do tej pory, kiedy koncentrowało się na sprawach Bochni, zadba również o wybory na szczeblach gminnych czy powiatowych. Służyć temu mają nowi członkowie PiS, którzy często wywodzą się z „terenu” i spośród nich na pewno znajdą się dobrzy kandydaci do rad gmin.
Jak się dowiedzieliśmy, bocheński PiS liczy dziś 50 członków, z których najstarszy ma 84 lata, najmłodszy zaś – 25. Nie brak też sympatyków, także w szkołach średnich.
Na zakończenie warto może przybliżyć postać nowego przewodniczącego PiS w powiecie bocheńskim. Jak podaje Encyklopedia Solidarności: Józef Mroczek, ur. 15 X 1955 w Kamionnej. Ukończył Policealne Studium Geodezyjne w Tarnowie (1980). 1974-1981 geodeta w Kopalni Soli Bochnia, zwolniony dyscyplinarnie. Od IX 1980 w „S”; założyciel, przew. KZ w KSB; w 1981 uczestnik prac Krajowej Komisji Górnictwa „S”. 14 XII 1981 organizator strajku, przew. KS w KSB, 15 XII 1981 po pacyfikacji strajku w ukryciu do 27 XII 1984. 1982-1986 współzałożyciel i współwydawca podziemnego pisma „Kurierek B”; 1982-1990 współzałożyciel, działacz Porozumienia Prasowego Solidarność Zwycięży, przy którym prowadził bibliotekę wydawnictw podziemnych; 1983-1987 współpracownik, organizator emisji podziemnego krakowskiego Radia „S”; w 1985 współzałożyciel Wydawnictwa Kraków; od 1986 współpracownik Małopolskiego Komitetu Walki o Praworządność, współwydawca, współredaktor podziemnego pisma „Paragraf”. 1987-1997 własna działalność gospodarcza. W 1988 przew. jawnej KZ w KSB. 1989-1990 współzałożyciel, członek KO w Bochni, w 1989 uczestnik kampanii wyborczej KO „S”; przew. KZ "S" w KSB, w I 1990 delegat na II WZD Regionu Małopolska. 1997-1999 inspektor ds. inwestycji Urzędu Miejskiego w Bochni; od 1997 dyr. Środowiskowego Domu Samopomocy przy Urzędzie Miasta w Nowym Wiśniczu. 1998-2002 radny Woj. Małopolskiego.
Ciekawostką jest fakt, że Józef Mroczek w czasie stanu wojennego ukrywał się z kolegami na plebani w Cerekwi, dzięki poświęceniu ówczesnego proboszcza Józefa Korzenia.
eb