Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2013-06-30 22:57:41 przez system

Orkiestra Straży Granicznej zagrała na 720 lat Żegociny

Niedziela była dla mieszkańców Żegociny dniem szczególnym. Minęło właśnie 720 lat od chwili założenia wsi Żegocina. Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Oficjalna część obchodów odbyła się na tamtejszym stadionie. Podczas uroczystości pojawili się liczni goście m.in. ks. płk. prał. kan. dr Zbigniew Kępa z Ordynariatu Polowego w Warszawie pochodzący z Żegociny, posłowie, burmistrz miasta Bochni, starosta bocheński, wojskowi przybyli wraz z orkiestrą, wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, były wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys. W przemówieniu wójta gminy Jerzego Błoniarza przedstawiającego po krótce Żegocinę, jej osiągnięcia oraz ludzi nie zabrakło podziękowań dla każdego kto włączył się w jej rozwój i ubogacenie. Jednym z przemówień był zarys historii Żegociny wygłoszony przez Jerzego Pączka - zastępcy dyrektora I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, także mieszkańca Żegociny.

Przypuszcza się, że osada zwana dziś Żegociną została założona przez Wierzbiętę jeszcze w czasach Bolesława Krzywoustego (I poł. XII wieku). Wg Szczęsnego Morawskiego książę Bolesław Wstydliwy nadał rycerzowi Żegocie – herbu Topór osadę Villa Żegota. Pod koniec XIII w. właścicielem wsi był Zbigniew Żegota – dziedzic sąsiedniej Łąkty Starej, który w roku 1293 ufundował w Żegocinie kościół. Spadkobiercą Żegoty był Zawisza. Kolejnymi właścicielami wsi byli Otfinowscy. Około 1650 r. właścicielem wsi był arianin Jan Chłopicki, który miejscowy kościół od roku 1658 przemianował na zbór ariański (braci polskich). Potem Żegocinę i okoliczne wsie wykupili Lubomirscy z Wiśnicza i przekazali je w użytkowanie dzierżawcom.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza która uświetniła okrągłe urodziny Żegociny to jedna z najbardziej znanych orkiestr w kraju. Liczy już 40 lat, a muzycy kontynuują tradycję zapoczątkowaną jeszcze w okresie międzywojennym przez sławną Orkiestrę 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich, czerpiąc również inspirację z folkloru podhalańskiego. Muzycy ze Straży Granicznej to doskonali ambasadorowie Sądecczyzny i folkloru Podhala. Grali w wielu krajach Europy i poza nią, a liczba koncertów przekroczyła 8 tysięcy. Muzycy z Nowego Sącza uświetniają swoimi występami najważniejsze uroczystości państwowe, okolicznościowe i religijne. Dźwięki trombit beskidzkich, dud podhalańskich czy dzwonków pasterskich, a także góralska ciupaga w ręku tamburmajora, podkreślają oryginalny charakter granej przez nią muzyki. Swe umiejętności zaprezentowali również w Żegocinie.