Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2013-08-15 11:34:28 przez system

Obchody rocznicy Cudu nad Wisłą

15 sierpnia to data, z którą wiąże się rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą. W 1920 roku na Polskę ruszyła nawała sowiecka, niosąca na sztandarach idę komunizmu. Wojska sowieckie chciały po podbiciu Polski zanieść zwyrodniałą idę rewolucji na całą Europę.

Ten manewr komunistom się nie udał. 14-15 sierpnia 1920 roku, kiedy sowieckie oddziały były już pod Warszawą, nastąpił przełom. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego, oskrzydlający Armię Czerwoną, przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia. Jednocześnie związano główne siły bolszewickie na przedpolach Warszawy. Manewr ten był możliwy dzięki złamaniu szyfrów Armii Sowieckiej.

Według odnalezionych w ostatnich latach i ujawnionych w sierpniu 2005 dokumentów Centralnego Archiwum Wojskowego już we wrześniu 1919 szyfry Armii Czerwonej zostały złamane przez porucznika Jana Kowalewskiego. Manewr polskiej kontrofensywy udał się zatem między innymi dzięki zdolnościom porucznika oraz znajomości planów i rozkazów strony rosyjskiej i umiejętności wykorzystania tej wiedzy przez polskie dowództwo.

Bitwa Warszawska została stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zdruzgotała plany bolszewików rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią.

Pomimo że bolszewicy przegrali bitwę, jednak nie przegrali wojny. Po II Wojnie Światowej zdołali jednak rozprzestrzenić komunizm prawie w połowie świata. Mimo upadku komunistycznych reżimów do dziś pokutuje on w mentalności wielu polityków i wyborców, czego przykładem są chociażby socjalistyczne ustroje państw Unii Europejskiej. Pod ciężarem socjalistycznych rozwiązań oraz etatystycznych i biurokratycznych rządów państwa Unii Europejskiej stoją nie tylko na granicy bankructwa, ale na progu katastrofy demograficznej. Stoją także na progu katastrofy cywilizacyjnej, gdzie zanika chrześcijańska i europejska kultura, a zaczęła się panoszyć marksistowska idea państw neutralnych światopoglądowo, gdzie w skompromitowanych demokracjach powoli i coraz wyżej wznosi się islamski półksiężyc, tęczowy elementarz wraz z sierpem i młotem zamiast chrześcijańskiego krzyża. Czy bolszewicy rzeczywiście przegrali tę wojnę?

W rocznicę bitwy uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia odbywają się w całym kraju. W Bochni pod pomnikiem gen. Okulickiego przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, radni oraz reprezentanci lokalnych oddziałów partii politycznych, m.in. Prawa i Sprawiedliwości, złożyli pamiątkowe wieńce.

PW