Nowy pomnik w Bochni
15 marca 2022 r. na terenie miejskiej poczekalni w Bochni ustawiona została rzeźba autorstwa prof. Czesława Dźwigaja ilustrująca legendę o znalezionym w bryle soli pierścieniu św. Kingi.
Dzieło polskiego artysty rzeźbiarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie to ważąca ponad 3 tony rzeźba, która przedstawia postacie św. Kingi, księcia Bolesława V Wstydliwego, który nadał naszemu miastu prawa miejskie oraz gwarka trzymającego kryształ soli, w którym znajduje się legendarny pierścień – podaje Urząd Miasta.
Węgierska królewna Kinga, córka króla Beli IV przybyła do Polski w 1239 roku jako 5-letnie dziecko. Została zaręczona z księciem sandomierskim Bolesławem Wstydliwym, którego żoną została w wieku 12 lat.
Według legendy, gdy polski książę Bolesław Wstydliwy poprosił o rękę Kingi, ta na swoją prośbę wniosła w wianie jedyny skarb w postaci soli z podarowanej przez ojca najbogatszej kopalni Siedmiogrodu. Obejmując w posiadanie podarowaną żupę Kinga wrzuciła do szybu swój pierścień zaręczynowy. Po sprowadzeniu do Polski doświadczonych górników z Węgier nakazała im szukać w Bochni soli kamiennej. Jak pisze ksiądz Piotr Skarga – „w pierwszym bałwanie soli, który wykopano…” odnaleziono wrzucony na Węgrzech pierścień.
Od tego czasu notujemy w Polsce szybki rozwój górnictwa soli, któremu też zawdzięczamy rozkwit naszego miasta.
Info: Urząd Miasta
FotoL Łukasz Chojecki
Czytaj także:
Pierścień św.Kingi - prawdy i legendy I
Pierścień św.Kingi - prawdy i legendy II
Pierścień św.Kingi - prawdy i legendy III