Nocni pielgrzymi do Pasierbca (foto)
Punktualnie o północy w nocy z soboty na niedzielę (24/25 sierpnia) spod kościoła św. Jana Nepomucena wyruszyła tradycyjna pielgrzymka z Bochni do Sanktuarium w Pasierbcu.
W 350-osobowej grupie przeważała młodzież, ale nie brak było osób dorosłych, a nawet w podeszłym wieku (najstarszy uczestnik miał 77 lat). Pielgrzymi mieli przed sobą do przebycia 36 km szlak, który musieli pokonać w 10 godzin, gdyż przedpołudniem zaczynały się uroczystości w Pasierbcu. Trasa pielgrzymki wiodła przez Pogwizdów, Ujazd, Trzciane, Kamionną. Pielgrzymom sprzyjała piękna pogoda, ale nieco przeszkadzał nocny chłód.
Kult obrazu Matki Boskiej Pocieszenia w Pasierbcu wziął się od wydarzenia z końca XVIII. Okoliczny chłop, Jan Matras, został siła wcielony do armii austriackiej i wziął udział w bitwie z Francuzami pod Rastatt, w której pomimo ciężkich obrażeń został cudownie ocalony za wstawiennictwem Maryi.
Po powrocie do domu ufundował kapliczkę, umieszczając w niej obraz, zakupiony od nieznanego twórcy ludowego, który na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej sławny cudami, dokonującymi się przed jego obliczem.
Kapliczka wraz z Cudownym Obrazem Matki Bożej niepostrzeżenie przekształciła się w rozwijające się Sanktuarium Maryjne. Dziś oddziaływanie jego sięga daleko poza granice regionu, obejmując swym zasięgiem całą diecezję tarnowską, a poprzez przybywających coraz liczniej pielgrzymów spoza diecezji, całą Polskę.