Na jednym bilecie po Małopolsce
We wtorek 19 listopada w Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie w sprawie utworzenia Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Dokument ma charakter intencyjny i wpisuje się w szerszy projekt Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Władze wojewódzkie oraz samorządy Krakowa, Tarnowa, Bochni i Skawiny chcą współpracować przy integracji systemów transportu zbiorowego. Jednym z pierwszych projektów jest utworzenie Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Porozumienie intencyjne w tej sprawie podpisano we wtorek, 19 listopada w Urzędzie Marszałkowskim.
„To projekt ściśle powiązany z Szybką Koleją Aglomeracyjną, która ma być alternatywą dla samochodów osobowych przy dojazdach do dużych miast regionu. Chcemy, aby Małopolska Karta Aglomeracyjna zaczęła działać już w 2015 roku" – mówił po podpisaniu porozumienia marszałek Marek Sowa.
Na czym ma polegać projekt? „To system, który będzie integrował dostępne na terenie naszego województwa usługi związane z publicznym transportem zbiorowym. Małopolska Karta Aglomeracyjna będzie zintegrowanym biletem, umożliwiającym korzystanie z różnych środków transportu w różnych miejscach Małopolski, parkingów, a w przyszłości także innych usług" – wymieniał Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa.
Aby otrzymać MKA lub uzyskać dostęp do aplikacji mobilnej trzeba będzie zarejestrować się w systemie przez internet lub w Punkcie Obsługi Klienta MKA, który zostanie uruchomiony w Krakowie. Zarejestrowany użytkownik otrzyma dostęp do usług świadczonych w ramach MKA i będzie mógł tworzyć własne usługi, np. wykupić okresowy bilet kolejowy na trasie Kraków – Tarnów, bilet okresowy na komunikację miejską w Krakowie i abonament parkingowy w Tarnowie. Dane zostaną zapisane na karcie a pasażer za wszystko zapłaci zbiorczo - operator systemu rozdzieli opłaty pomiędzy odpowiednich usługodawców. System MKA został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiał obsługę przejazdów jednorazowych, a także mógł być rozszerzony o funkcjonujący na terenie województwa prywatny transport zbiorowy. Te rozwiązania zostaną wprowadzone w kolejnym etapie, który ma zostać zrealizowany do 2018 roku.
W pierwszym etapie nowa karta ma być dopasowana do już istniejących systemów Krakowskiej Karty Miejskiej i Tarnowskiej Karty Miejskiej. Dzięki temu użytkownik regionalnej karty będzie mógł korzystać z automatów obu tych systemów. „System Krakowskiej Karty Miejskiej działa z powodzeniem od 2005 roku i stale się rozwija. Obecnie mamy już ponad 300 tys. użytkowników, którzy regularnie korzystają z KKM. A liczba stałych klientów komunikacji miejskiej w Krakowie ciągle rośnie" – podkreślał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dodał, że miastu zależy na projekcie karty regionalnej, a szczególnie na uruchomieniu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. „Liczymy, że po uruchomieniu SKA, dzięki integracji odrębnych obecnie systemu opłat za podróżowanie, część osób, które dziś do Krakowa dojeżdżają samochodem, przesiądzie się na transport zbiorowy" – zaznaczył Jacek Majchrowski.
Projekt Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej będzie uruchamiany systematycznie w miastach, które podpisały porozumienia. W przyszłości do systemu będą mogły przystąpić inne miasta naszego regionu.