Mechanik z numerycznym sprzętem
Zespół Szkół Nr 1 wzbogacił się o bardzo drogie i nowoczesne pomoce naukowe. Są nimi dwie maszyny polskiej firmy AVIA. Dzięki temu uczniowie będą mogli uczyć się na jednych z najnowocześniejszych maszyn jakie używane są na rynku.
Te dwie nowoczesne maszyny to tokarka ze skośnym łożem oraz frezarka z dodatkową osią. Obie maszyny są sterowana numerycznie. Oznacza to, że cały proces obróbki jest sterowany i programowany komputerowo. Wstępnie wykonuje się projekt na ekranie komputera, później Można go również obserwować na ekranie telewizora. Dużą zaletą jest to, że maszyny te produkowane są w Polsce. Zapewnia to łatwy dostęp do serwisu czy podzespołów i części. Maszyny zaopatrzone są w narzędzia firmy Iskar dzięki którym można wykonywać całą gamę prac jak gwintowanie, rozwiercanie, wytaczanie, przecinanie, frezowanie czy powiększanie. Sprzęt pomiarowy pochodzi z firmy Mitutojo, także wysokiej jakości.
Kierownik warsztatów szkolnych Sebastian Karwasiński podkreśla, że w doborze sprzętu oraz narzędzi jaki szkoła zakupiła kierowano się przede wszystkim tym jaki rodzaj sprzętu najczęściej używany jest w zakładach pracy, tak by absolwenci opuszczający szkołę mogli łatwo wdrożyć się do nowej pracy bez ponoszenia przez firmy dodatkowych kosztów szkolenia. Nie ukrywam, że trudności dostarcza również znalezienie odpowiedniej kadry do nauczania młodych pracowników. Problem ten jednak powoli rozwiązujemy. Tu szczególnie pomocna jest firma Wamech gdzie takie maszyny pracują i gdzie znajduje się kadra mogąca szkolić innych jak prawidłowo obsługiwać te maszyny – dodaje kierownik warsztatów.
Dzięki tym zakupom szkoła zrobiła bardzo duży krok do przodu. Teraz uczniowie Mechanika nie będą musieli wyjeżdżać na kosztowne specjalne kursy. Teraz młodzież będzie mogła uczyć się wszystkiego na miejscu. Podobnie z egzaminami. Jest możliwość stworzenia w szkole centrum egzaminacyjnego co by oznaczało, że uczniowie nie będą musieli wyjeżdżać na egzaminy. Będzie także możliwość utworzenia nowego kierunku - operator obrabiarek skrawających.
Sprzętowo Zespół Szkół Nr 1 awansował bardzo wysoko. Poziom sprzętu pozwala konkurować jakością zaplecza nawet z Politechniką Krakowską i stał się wiodąca placówką szkolenia. Zakup pracowni i sprzętu oscyluje w granicach 1 mln zl. Pieniądze pochodzą z projektu Narodowej Strategii Spójności.