Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-10-17 05:47:59 przez system

Mechanik świętował 125 lat

W tym roku Święto Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Nr 1 zbiegło się z jubileuszem 125-lecia istnienia szkoły. Z tej okazji na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia.

Uroczystość składała się z dwóch części: oficjalnej oraz programu artystycznego. Obecny dyrektor Jan Balicki przybliżyli zgromadzonym gościom i uczniom historię bocheńskiego Mechanika, którą szczególnie uzupełnił były wicedyrektor i wieloletni pracownik szkoły Aleksander Kiedik.

Historia szkoły to tak naprawdę historia kształcenia zawodowego w naszym mieście. Jak wspominali uczniowie „Zespół Szkół nr 1 przeszedł naprawdę długą drogę, by dzisiaj mógł się w tym właśnie miejscu znaleźć – można by rzec – wśród elity szkół ponadgimnazjalnych powiatu bocheńskiego. Bez wątpienia jest jedną z najczęściej wybieranych przez młodzież szkół w powiecie”.

Korzenie szkoły sięgają roku 1890 kiedy to 125 lat temu, gdy na świecie rozwijała się myśl modernistyczna, budowano komunikację tramwajową, otwierano nowe teatry miejskie, a w Anglii po raz pierwszy podczas meczu piłki nożnej użyto bramek z siatką, podczas gdy Polska w tym czasie zachwycała się tatrzańską przyrodą, odkrywała piękno wiejskiego życia i marzyła o odzyskaniu upragnionej niepodległości, w Bochni na ten czas utworzono Szkołę Przemysłową Uzupełniającą, która początkowo mieściła się w budynkach Szkoły Wydziałowej Żeńskiej i Szkoły Wydziałowej Męskiej. Nauka odbywała się w godzinach wieczornych 5 razy w tygodniu oraz 2 godziny w niedzielę przed południem. Była to jedynie nauka teoretyczna, która miała uzupełnić praktyczne umiejętności nabywane w zakładach rzemieślniczych: ślusarskich, blacharskich, tokarskich, stolarskich i innych.

97 lat temu, w roku 1918, samorząd w Bochni odtworzył szkolnictwo zawodowe, organizując Szkołę Przemysłową Uzupełniającą przeznaczoną dla młodzieży od 15 do 18 lat, która pracowała w przemyśle, rzemiośle i handlu. Szkoła ta kształciła przez trzy lata – zarówno przedmiotów ogólnych, jak również zawodowych. Po zakończeniu II Wojny, władze oświatowe reaktywowały Szkołę Dokształcającą Zawodowo, która funkcjonowała w budynku Szkoły Powszechnej. W późniejszych latach przekształcono ją w Publiczną Średnią Szkołę Zawodową i przeniesiono do pokoszarowego budynku przy ul. Krakowskiej, obecnie zajmowanego, przez Zespół Szkół nr. 3. Mniej więcej w tym okresie rozpoczęto budowę warsztatów szkolnych.

Nowy kompleks, który mieścił się przy ulicy E. Windakiewicza władze przekazały do użytku młodzieży 46 lat temu. Budowana w czynie społecznym szkoła, warsztaty oraz internat, znajdują się w tym samym miejscu do dziś.

Uroczystość była okazją nie tylko do wspomnień ale także do nagrodzenia wyróżniających się w pracy nauczycieli. Odbyło się również uroczyste ślubowanie przedstawicieli klas pierwszych. Koniec stanowił ciekawie ułożony słowno-muzyczny program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły.


Dodaj komentarz
captcha

Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.


Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


wzorowy absolwent
2015-10-22 22:03:44

Pozdrawiam wokalistkę;D:D

"absolwent"
2015-11-03 08:16:05

z tego miejsca chciałem pozdrowić " nie - odznaczoną" Panią Annę G. W "mechaniku odkąd pamietam jest tak zawsze. Pomijani są pracownicy szkoły, którzy "robią swoje!!!!!!!!!!!!!!!!!. My zawsze o nich pamiętamy. Więcej juz nic nie napiszę ................. .