Lądowisko oficjalnie otwarte - start Eurocoptera
<html />
W piątek 24 maja o godzinie 14.30 rozpoczęła się uroczystość oficjalnego otwarcia lądowiska oraz przecięcia wstęgi jednej z najbardziej spektakularnych inwestycji w Bochni. Otwarto oficjalnie lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w SP ZOZ Szpital Powiatowy.
Uroczystość odbyła się przy konstrukcji nowej inwestycji. Każdy z uczestników mógł później zwiedzić nowe lądowisko, na którym tuż po godzinie 14.00 wylądował śmigłowiec należący do firmy Wanicki-helikoptery z Krakowa, która zgodziła się wykonać nieodpłatny lot. Eurocopter EC 130 (SP-WAN) to śmigłowiec z serii tych, które używane są w ratownictwie medycznym.
Lądowisko powstało na budynku pralni szpitala. Wybudowany został także łącznik dla transportu pacjentów z płyty lądowiska do holu budynku ginekologii i położnictwa. Zastosowane rozwiązania komunikacyjne w postaci łącznika umożliwią szybki transport pacjenta na płytę lądowiska lub odwrotnie.
Bezpieczeństwo to nie tylko siła. Bezpieczeństwo to także opieka i troska – podkreślił podczas otwarcia starosta bocheński Jacek Pająk.
Dyrektor szpitala Jarosław Kycia podkreśla, że lądowisko jest nie tylko ważne z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów, ale jest także jednym z ważnych elementów branych pod uwagę przy podpisaniu umowy z NFZ. Daje szanse na zwiększenie kontraktu z chirurgii i ortopedii. Poza tym posiadanie przez szpitale lądowisk będzie coraz bardziej powszechnym wymogiem już od przyszłego roku. To ważna inwestycja nie tylko dla Bochni, ale także dla całego województwa małopolskiego.
W uroczystości wzięło udział kilkunastu gości, oprócz radnych powiatowych, wójtów i bocheńskich samorządowców m.in. Małgorzata Lechowicz z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Michał Seweryn - dyrektor stacji sanitarno-epidemiologicznej w Krakowie czy mjr Mariusz Łaskarzewski - dowództwa trzeciej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Krakowie. Obecni byli także przedstawiciele Policji oraz proboszczowie trzech bocheńskich parafii, a także przedstawiciele firm zaangażowanych w budowę.
Uroczyste podpisanie umowy na wykonanie lądowiska podpisano 19 marca zeszłego roku. Umowę podpisali z jednej strony ówczesny dyrektor Wojciech Szafrański, z drugiej zaś – Ryszard Filip, prokurent wykonawcy, czyli firmy Elektrotim S.A z Wrocławia. Umowę na nadzór nad budową w imieniu firmy „Nieruchomości” Beaty Marty Kucharzyk z Kętrzyna podpisał Marcin Głód.
Bocheński Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie jednym z niewielu w Małopolsce, którego lądowisko będzie umieszczone na wysokości, nie zaś na poziomie ziemi. Przybyli na dzisiejsze otwarcie piloci podkreślali, że jest to jeden z najnowocześniejszych i ze względu na położenie, najlepszych obiektów w kraju (bliskość szpitala).
Wartość całego przedsięwzięcia to 2 934 419 zł, z czego ok. 450 tys. to wkład własny szpitala. Reszta pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Lądowisko, przypomnijmy, stanowi żelbetowa płyta w formie ośmiokąta o wymiarach 18,5m x 18,5m, wyniesiona na wysokość około 15 m ponad powierzchnią terenu. Płyta posiada dwie ewakuacyjne stalowe klatki schodowe oraz dźwig szpitalny (platformę) do transportu pacjentów na poziom obudowanego korytarza poniżej płyty lądowiska. Komunikację z Oddziałem Ratunkowym zapewnia obudowany korytarz (kładka z doświetleniem naturalnym, możliwością wentylacji, oświetleniem) zaprojektowany pomiędzy dźwigiem płyty lądowiska a budynkiem Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii. Dalej transport pacjenta odbywał się będzie poprzez hol budynku Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii, a następnie dźwigiem szpitalnym na znajdujący się w sąsiedztwie Szpitalny Oddział Ratunkowy.
Lądowisko przewidziane jest dla helikopterów sanitarnych typu Eurocopter EC 135. Bocheńskie lądowisko klasyfikowane jest do kategorii H1 (śmigłowce o długości do 15 m). Lądowisko przeszło pomyślnie wszystkie próby i testy i ma też za sobą dopuszczenie do użytkowania, dzięki czemu mogło być oficjalnie oddane do użytku.
Podczas otwarcia odbył się również pokaz ratownictwa medycznego.