Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-05-11 11:37:26 przez system

Kuszące oferty - Policja ostrzega!

Systematycznie powiększa się grono klientów, korzystających z zakupów w Internecie. Jest to wygodna forma zakupu z dostawą do domu, bez straty czasu w sklepach i kolejkach. Niestety systematycznie zwiększa się również ilość osób oszukanych w wirtualnym świecie.

W ciągu trzech ostatnim miesięcy bocheńscy policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zanotowali większą ilość zawiadomień złożonych przez osoby oszukane podczas zakupów dokonywanych za pośrednictwem popularnych internetowych portali tj. Allegro, Otomoto, eBay i podobnych.

Sprawcy oferują do sprzedaży różny asortyment. Wiele osób chcących zakupić samochód sprowadzony lub oferowany do sprowadzenia z zagranicy korzysta z pośrednictwa wspomnianych portali. Sprawcy oszustw zazwyczaj podają nr tel. komórkowego na tzw. kartę pre-paid (tj. bez rejestracji operatora) wskazując równocześnie numer konta internetowego banku. W ofercie często korzystają z atrakcyjnych zdjęć np. samochodów wystawionych do sprzedaży za granicą czy też w krajowych komisach, podając kusząco niską cenę. Żądają wpłaty zaliczki w kwocie 2-5 tyś. zł. (jeden z poszkodowanych stracił 8 tyś. zł). Po przelaniu pieniędzy kontakt z oferentem się urywa. Znikają również pieniądze.
Przed decyzją o wpłacie pieniędzy Policja proponuje nawiązać kontakt ze sprzedającym umawiając się na spotkanie, podczas którego będzie można oglądnąć pojazd. Jeżeli oferent stwarza problemy, powinno to dać "do myślenia". Tanie zakupy często okazują się być "słono przepłaconymi".

Liczną grupę oszustw stanowi sprzęt AGD, odzież, kosmetyki, telefony czy sprzęt audio — video. Nawet przedmioty za kwotę kilkudziesięciu złotych. Ważnym elementem transakcji jest sam odbiór towaru. Warto dopłacić niewielką kwotę i sprawdzić zawartość przesyłki przed jej odbiorem. Tym samym za towar płaci się w momencie jego rzeczywistego odbioru sprawdzając tym samym czy nie został uszkodzony podczas transportu. Ten sposób daje pewność iż odebraliśmy towar, który faktycznie był zamawiany.

Warto przypomnieć, że towar zakupiony za pośrednictwem wspomnianych portali jest objęty ubezpieczeniem i jest możliwość uzyskania odszkodowania. Warto jednak wcześniej zapoznać się z regulaminem.

Aktualnie można spodziewać się większej ilości oszustw polegających na sprzedaży ofert fikcyjnych miejsc wakacyjnego wypoczynku. Aby nie być rozczarowanym, w każdym przypadku należy wnikliwie sprawdzać ofertę. Nie warto się spieszyć.

Pomocne mogą być zamieszczone poniżej informacje pochodzące z internetowej strony Komendy Głównej Policji.

Jak bezpiecznie kupować w sieci?

• Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

• Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.

• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

• Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.

• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu — literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.

• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.

• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji"

• Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Komenda Główna Policji
http://www.policja.pl/portal/pol/42/8282/Jak_bezpiecznie_kupowac_w_sieci.html