Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2013-12-03 11:18:56 przez system

Kopalnia Soli z certyfikatem!

Bochnia dostała "złoty klucz"?

Wczoraj, 2 grudnia 2013 na Wawelu odbyła się uroczystość, będąca ukoronowaniem wieloletnich starań Bochni o przyjęcie Kopalni Soli w poczet światowych zabytków UNESCO. Wiceminister kultury Piotr Żuchowski wręczał beneficjentom certyfikaty.

/media/data/upload/Listopad/2013/P1300854.jpgDecyzja o przyjęciu naszej Kopalni Soli do tego elitarnego klubu zapadła aż w… Phnom Penh w Kambodży podczas sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, 23 czerwca tego roku. Kopalnia Soli w Bochni weszła w skład światowego zabytku jakim jest łącznie: kopalnia soli i Zamek Zupny w Wieliczce. Dzień wcześniej zadecydowano o przyznaniu miejsca na liście zabytków UNESCO 16 drewnianym cerkiewkom z rejonu Karpat: po osiem z Polski i z Ukrainy.

W imieniu ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego wręczono również odznaczenia osobom specjalnie zasłużonym dla starań o wpisanie naszych zabytków na światową listę. Warto dodać, że przez 7 lat mieliśmy my, Polacy, złą passę, dopiero w tym roku nastąpił przełom.

Wczorajsza uroczystość została zorganizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W skład bocheńskiej delegacji z ramienia Kopalni wchodzili: Krzysztof Zięba, Tomasz Migdas i Wiesław Kowalczyk. Na uroczystość przybyli także nasi samorządowcy: starosta Jacek Pająk i burmistrz Stefan Kolawiński. Certyfikat złożono na ręce prezesa zarządu Kopalni, Krzysztofa Zięby.

Nowy certyfikat, tym razem wespół z Kopalnią w Bochni otrzymała także Wieliczka, która samodzielnie na liście UNESCO figurowała już od 1978 roku. Przy okazji okazało się, że do tej pory Wieliczka nie miała ówczesnego certyfikatu, i odebrała go dopiero wczoraj po 35 latach!

Jak powiedział Piotr Żuchowicz, UNESCO nie sypie złotem dla właścicieli wpisanych na listę zbytków, ale - daje im złoty klucz. O ten klucz właśnie zapytaliśmy dyrektora Krzysztofa Ziębę. Okazało się, że zainteresowanie bocheńską kopalnią już wzrosło o 20 %! Burmistrz Stefan Kolawiński ma nadzieję, że przełoży się to również na dobrobyt miasta.
Na uroczystości nie było przedstawicieli Uzdrowiska Kopalni Soli. Krzysztof Zięba stwierdził, że w staraniach o przyjęcie nas na listę UNESCO, Uzdrowisko ograniczało się jedynie do wystawiania faktur za spotkania jakie Kopalnia Soli organizowała w tej sprawie.

/media/data/upload/Listopad/2013/P1300861.jpg/media/data/upload/Listopad/2013/P1300862.jpg/media/data/upload/Listopad/2013/P1300858.jpg/media/data/upload/Listopad/2013/delegacja.jpg

Kopalnie Soli w Bochni i Wieliczce są jednym z 14 zabytków UNESCO w całej Polsce Figurujemy obok takich dóbr jak:

  • Auschwitz Birkenau, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady
  • Puszcza Białowieska
  • Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim rejonie Karpat: Radruż, Chotyniec, Smolnik, Turzańsk, Powroźnik, Owczary, Kwiatoń, Brunary Wyżne
  • Hala Stulecia we Wrocławiu
  • Historyczne centrum Krakowa
  • Historyczne centrum Warszawy
  • Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy
  • Kościoły drewniane południowej Małopolski: Binarowa, Blizne, Dębno, Sękowa, Haczów, Lipnica Murowana
  • Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
  • Miasto średniowieczne w Toruniu
  • Park Mużakowski
  • Stare miasto w Zamościu
  • Zamek krzyżacki w Malborku

eb