Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-03-23 00:18:05 przez system

"Jedynka" na szlaku Erasmusa

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Bochni od tego roku szkolnego bierze udział w europejskim projekcie „No Child Left Behind”.

W dniach od 2 do 7 marca panie: Katarzyna Spisak, Agnieszka Kusion oraz Magdalena Hypś – nauczycielki PSP nr 1- gościły z wizytą w angielskiej szkole Scartho Junior Academy w Grimsby, ok.300 km na północ od Londynu. Głównym celem spotkania było ustalenie kolejnych wizyt partnerskich oraz sprawy organizacyjne, czyli zaplanowanie zadań do zrealizowania do czasu kolejnej wizyty, która odbędzie się w maju. W następnej podróży do Estonii oprócz nauczycieli weźmie udział czworo uczniów. Ponadto nauczycielki brały czynny udział w lekcjach, tym samym aktywnie uczestnicząc w życiu szkoły.

Uczestniczki projektu miały okazję zwiedzić piękny Londyn oraz urokliwy Manchester, jak również przespacerować się uliczkami Lincoln.
Projekt edukacyjny pt.: No Child Left Behind (Równe Szanse dla Wszystkich Dzieci) jest częścią międzynarodowego programu Erasmus+. Obejmuje on swym zasięgiem uczniów i nauczycieli z następujących krajów: Wielkiej Brytanii (Anglii), Włoch, Rumunii, Turcji, Hiszpanii, Polski i Estonii. Koordynatorem oraz współautorem projektu jest Katarzyna Spisak.

Projekt, który został oceniony bardzo wysoko zarówno formalnie, jak i merytorycznie, otrzymał dofinansowanie w wysokości 26 tys. euro. W wyniku selekcji 2014, tylko 207 projektów z Polski (na 1200 złożonych) zostało pozytywnie zatwierdzonych. Dla porównania w 2013 roku na 1460 aplikujących polskich szkół 530 uzyskało akceptację Komisji Europejskiej. Podczas realizacji projektu szkoła będzie współpracować z Miejskim Domem Kultury, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Głównym celem projektu jest rozwijanie kompetencji językowych uczniów, stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez udział w zajęciach teatralnych, doskonalenie sprawności ruchowej poprzez grę w piłkę nożną, wyrównywanie szans dzieci ze specjalnymi potrzebami oraz poznawanie kultur wymienionych wyżej krajów w kontekście europejskim.

Współpraca międzynarodowa ma polegać na uczeniu się poprzez działanie, czyli przygotowanie w grupach projektowych różnych form artystycznych i sportowych (np.: wystawa prac, przedstawienia, taniec, prezentacje multimedialne, zawody sportowe). Wszystkie te działania pozwolą uczniom poprawić wyniki w nauce i sporcie oraz wzmocnić pewność siebie podczas współpracy w grupie.

Oprócz wymienionych efektów podejmowanych działań ważną rolę odgrywać będą wartości związane z przestrzeganiem praw człowieka oraz dostrzeganie i szacunek dla innych kultur i religii.

Przewidziane są spotkania międzynarodowe w krajach partnerskich. Wyniki pracy grupy projektowej są zamieszczane na blogu projektu: https://nochildleftbehindpl.wordpress.com/.


Dodaj komentarz
captcha

Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.


Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.