Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Utworzono: 2019-08-30 12:15:00 przez eb

Impas w sprawie absolutorium dla burmistrza

Czy burmistrz będzie rządził bez absolutorium?

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta ciąg dalszy miała sprawa absolutorium dla burmistrza Kolawińskiego. Członek Komisji Rewizyjnej radny Edward Dźwigaj w swoim wystąpieniu zarzucił samej Komisji niekompetencje i nierzetelność w tworzeniu dokumentów, a przewodniczącemu Rady Bogdanowi Kosturkiewiczowi – ukrywanie pisma od Regionalnej Izby Obrachunkowej. W piśmie tym RIO uznało, że absolutorium udzielone burmistrzowi w czerwcu tego roku jest nieważne.

W słynnym już głosowaniu Komisji Rewizyjnej nad poparciem wniosku o absolutorium (które poprzedza głosowanie Rady Miasta) głosy rozłożyły się bardzo ciekawie: 1 był za (właśnie Edwarda Dźwigaja z Bochniaków dla Bochni), 1 - przeciw (Jerzy Lysy), a pozostałych troje radnych wstrzymało się od głosu. (O całej sprawie pisaliśmy TUTAJ). W piśmie do RIO Komisja orzekła, że poparcie dla burmistrza nie zostało udzielone. Wywołało to wątpliwości radnego z BdB, który przypomniał, że przecież tyle samo głosów było za jak i przeciw („Czy mój głos jest mniej ważny?”).
Radny wypomniał Komisji również błędy w samym piśmie do RIO – nieprawidłową datę, oraz to, że widniał na nim podpis zastępcy przewodniczącego Komisji, Marka Bryga zamiast szefowej, Zenony Banasik. W trakcie dyskusji przewodnicząca KR oświadczyła, że sama spostrzegła swój błąd (napisano – "za rok 2017" zamiast 2018) i po jej telefonicznej rozmowie z RIO postanowiono to pismo unieważnić. Natomiast zakaz podpiswywania dokumentów wychodzących z Komisji jest niezgodny z prawdą („Tylko za przewodniczącego Rady nikt nie może się podpisać”).

Co do rzekomego ukrywania opinii RIO (czy też, jak nazwał to sam prezes Izby, „pisemnej sygnalizacji”) - Bogdan Kosturkiewicz wyjaśnił, że miał zamiar odczytać treść tego pisma, tak jak to zawsze robi, w punkcie obrad „Wolne wnioski i zapytania”. Wcześniej nie mógł tego dokonać, bo otrzymał pismo dopiero kilka dni temu.

Dłuższą chwilę poświęcono pytaniu czy KR w swoim sprawozdaniu z głosowania do RIO miała prawa użyć sformułowania, że nie popiera wniosku o absolutorium. Okazuje się, że tak. Głosowano bowiem nad zapytaniem: czy udzielić poparcia?. Głosowanie było remisowe, odrzucając, zgodnie z przepisami, głosy wstrzymujące się. A więc poparcie nie zostało przegłosowane arytmetyczną większością głosów.

Żyjemy w wolnym kraju – powiedział przewodniczący Rady – i każdy ma prawo głosować tak jak uważa za słuszne. Nie można radnych zmusić aby głosowali inaczej niż tego chcą.

Dodał, że cała sprawa świadczy o niedoskonałości w legislacji. Autorzy uchwały samorządowej nie przewidzieli po prostu, że może dojść w Komisji Rewizyjnej do takiego pata jak w Bochni.

Co dalej? Prezes RIO, mimo zakwestionowania decyzji Rady o absolutorium z 30 czerwca tego roku, nie podaje żadnego sposobu wyjścia z impasu. („Prawdopodobnie sam go nie widzi”).

Dużo światła mogłaby rzucić na tę sprawę radczyni prawna, pani Edyta Próchnik, która z ramienia Miasta brała udział w naradzie RIO i broniła decyzji Rady o udzieleniu absolutorium. Niestety, prawniczka jest na urlopie.

Wydaje się, że w świetle obowiązujących przepisów niewiele można zmienić w tej sprawie, gdyż ustawa jasno określa ramy czasowe udzielenia absolutorium i w tej chwili jest już po prostu za późno na ponowne głosowanie tak w Komisji Rewizyjnej jak i samej Radzie. Brak absolutorium, a tak twierdzi RIO, jest podstawą do ogłoszenia referendum w sprawie odwołania Stefana Kolawińskiego. Czy radni będą aż tak zdeterminowani?

Przypomnijmy, że w 2018 burmistrz również władał miastem bez absolutorium, przy głosowaniach nie budzących żadnych wątpliwości. Wtedy brakowało jednak tylko 9 miesięcy do nowych wyborów i na rozpisanie referendum było za późno.

eb
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


wujcio
2019-08-30 20:06:58

Były wójt nieźle mąci w tym mieście! Był na tej sesji?

Paul
2019-08-31 13:41:55

Czego mozna sie spodziewać po naszej Radzie Miasta, w przypadku zgłoszenia Wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Burmistrza? BdB - przeciw, PiS - kilka osób się wstrzyma(;) a kilka będzie za Wnioskiem... Czy Radni J.Lysy, J.Mozdzen i Radny Slonina solidarnie poprą Wniosek...