Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2014-04-02 16:09:05 przez system

II LO w warsztatach dziennikarskich w TVN

Ewa Drzyzga oraz twórcy programów Uwaga, Superwizjer i Rozmowy w toku - nadawanych w stacji TVN - przedstawili uczniom II LO kulisy realizacji programów telewizyjnych.

1 kwietnia młodzież II LO uczestniczyła w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez znanych dziennikarzy telewizyjnych. Program zajęć dla młodzieży w siedzibie stacji telewizyjnej TVN w ramach oferty edukacyjnej dla klas o profilu dziennikarsko - filmowym zaplanowała polonistka Wiktoria Stachoń.

Uczniowie zapoznali się z szeroko rozumianą technologią realizacji programów telewizyjnych, czyli kamery, reżyserka, montaż, studia telewizyjne, dubbing. Młodzi adepci dziennikarskiego fachu mogli również sami spróbować swoich sił m.in. w roli operatora kamery, realizatora lub dźwiękowca. Uczniowie i nauczyciele w studiu jednego z programów nagrali także krótkometrażowy program, efekty będzie można obejrzeć wkrótce na stronie internetowej II LO. Tę część zajęć prowadził Jerzy Kramarczyk, który użyczył swojego głosu dubbingując m.in. postacie w takich bajkowych hitach jak "Smerfy", "Strażak Sam" czy "Listonosz Pat".

Młodzież oglądała również realizację kolejnego odcinka na planie filmowym Szpitala.

W kolejnej części warsztatów uczniowie spotkali się z prowadzącą program "Rozmowy w toku" Ewą Drzyzgą, która odpowiedziała na liczne pytania dotyczące jej programu. Warto zaznaczyć, że część podopiecznych II LO brała już udział w nagraniu jednego z odcinków jej talk-show. Młodzież pytała o kontrowersyjne tematy podejmowane w tym programie m.in o wywiad udzielony przez dzieciobójczynię z Sosnowca: Rozmawiając z matką Madzi z Sosnowca, nie wiedziałam jeszcze, że jest morderczynią - mówiła Ewa Drzyzga. Dziennikarka podkreślała, że uczestnicy programu sami zgłaszają się do niej szukając porady czy pomocy, a tematy, które podejmuje- dla wielu widzów tak kontrowersyjne – odzwierciedlają niekiedy trudną rzeczywistość.

Prawdziwy obraz pracy dziennikarza telewizyjnego przedstawił Robert Socha - producent magazynów interwencyjnych "Uwaga", "Uwaga po uwadze" oraz "Superwizjer". Uczniowie poznali proces przygotowywania reportaży telewizyjnych ukazujących absurdy życia społecznego w Polsce, pracę dziennikarzy śledczych oraz prawne aspekty ich pracy.
Warsztaty dziennikarskie w stacjach telewizyjnych oraz spotkania ze znanymi osobistościami stanowią jedną z licznych ofert edukacyjnych II LO.

Rafał Gnutek, Julia Porębska
klasa dziennikarska II LO