Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Utworzono: 2020-02-07 19:43:24 przez eb

Gmina Drwinia: most na Wiśle rodzi się w bólach

W ubiegłym roku pisaliśmy o spotkaniu mieszkańców zainteresowanych, nadwiślańskich miejscowości z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich i firmy projektowej w sprawie budowy nowego mostu na Wiśle, łączącego północną część naszego powiatu z Nowym Brzeskiem. Wtedy wydawało się, że ta niezwykle potrzebna inwestycja ruszy lada miesiąc.

Funkcjonująca do dziś przeprawa to jedno jezdniowy most z Ispini do Nowego Brzeska, gdzie ruch odbywa się wahadłowo. Nie mogą tamtędy przejechać ciężarówki o tonażu większym niż 3,5 tony. W dodatku pochodząca jeszcze z czasów Gierka budowla jest w coraz gorszym stanie.

Budowa nowego mostu napotyka jednak sporo przeszkód. Po pierwsze: lokalizacja. W Sierosławicach, Hebdowie czy w rejonie ulicy Nękanowice w Nowym Brzesku?

Ze względów ekonomicznych najlepszy wydaje się Hebdów. Ale tu znowu protestują mieszkańcy, którzy z jednej strony boją się natężonego ruchu w ich sielskiej dotąd miejscowości, a z drugiej obawiają się, że most zagrozi zabytkowemu klasztorowi w Hebdowie.

Z kolei burmistrz Nowego Brzeska wydał postanowienie o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowiskowo przed rozpoczęciem budowy mostu na Wiśle.

Na to postanowienie wpłynął protest do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO w grudniu ubiegłego roku utrzymało w mocy postanowienie burmistrza Nowego Brzeska. Tymczasem była już wdrożona procedura wydawania decyzji środowiskowej w tej sprawie. Teraz, wobec postanowienia władz Nowego Brzeska o raporcie w sprawie oddziaływania mostu na środowisko, procedura dotycząca decyzji środowiskowej została zawieszona.

Mieszkańcy Hebdowa, którzy tak boją się mostu zapewne cieszą się z decyzji SKO – to odsunie realizację budowy na czas trudny do przewidzenia.

Inaczej myślą kierowcy czekający na czerwonym świetle aby przejechać Wisłę. Po co są potrzebne: i opinia oddziaływania na środowisko i decyzja środowiskowa? Przecież chodzi o to samo! Chyba, że ktoś chce do całej biurokratycznej machiny dodać jeszcze jeden szczebel? A tymczasem stan mostu Ispina – Nowe Brzesko się pogarsza...

Zdjęcie z www.grobla.net
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.