Głosowanie „na dwie ręce” - temat powraca
Podczas ostatniej sesji rady miasta która odbyła się 24 kwietnia powrócił temat „głosowania na dwie ręce”, który był poruszany kilkuktrotnie na komisjach oraz na odbytych wczesniej radach. Po zakończonym przez prokuraturę śledztwie, które dotyczyło tzw. „głosowania na dwie ręce” przez radną Jolantę Michałowską, Prokuratura Rejonowa w Bochni skierowała do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
O tym fakcie prokuratura powiadomiła również Radę Miasta. Temat ten wprowadzono do porządku obrad ostatniej sesji jako pkt. 9; Oświadczenie Rady Miasta Bochnia w sprawie aktu oskarżenia o przekroczenie uprawnień przez radną podczas głosowania na sesji Rady Miasta Bochnia. Wywołało to bardzo emocjonalną dyskusję.
Radny Patryk Salamon zaproponował wycofanie tego punktu z porządku obrad zwracając uwagę - na jakiej podstawie my jako radni mamy wygłaszać opinię, przychylać się do jakiegoś zdania, jak to może być potraktowane jako forma nacisku lub narzucenia opinii wobec czy dla sądu - dodał również, należy pamiętać, że pomimo, że jesteśmy radnymi to my jesteśmy w pewnym sesnsie politykami, reprezentujemy tutaj różne środowiska, różne partie polityczne, z różnych komitetów wyborczych się wywodzimy, mamy też różny światopogląd i różne środowiska reprezentujemy. Dalej dodał, że nawet gdy dojdzie do głosowania to będzie to głosowanie czysto subiektywne. Uważam że to w ogóle nie powinno być poddane pod głosowanie. Według niego, radni powinni się skupić na sprawach bezpośrednio dotyczących mieszkańców, a nie na przedstawieniu politycznym.
Natomiast Przewodniczący Rady Miasta Jan Balicki wyjaśnił powód wprowadzenia tego punktu pod obrady – Rada Miasta otrzymała zawiadomienie od prokuratury o przesłaniu do sądu aktu oskarżenia z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania karnego wobec radnej, dodał, że zawiadomienie wskazywało Radę jako podmiot pokrzywdzony i zawarto w nim informację, że uwzględnie wniosku o warunkowe umorzenie możliwe jest jedynie wtedy, jeśli pokrzywdzony się temu nie sprzeciwi.
Zajmując stanowisko w tej sprawie (na prośbę J. Balickiego) radca prawny UM Łukasz Krawiec powiedział - To oświadczenie nie ma charakteru decyzyjnego, ono ma charakter opiniujący, stanowi podstawę do zajęcia stanowiska przez panią burmistrz, bowiem to pani burmistrz reprezentuje interesy gminy i również interesy można powiedzieć w tym konkretnym przypadku Rady Miasta Bochnia, które tak jak pan przewodniczący (J. Balicki-przyp.red.) wskazał jest uważana przez Prokuraturę Rejonową w Bochni za pokrzywdzoną. W związku z tym to oświadczenie jest niejako opinią, którą to pani burmistrz będzie się posiłkowała przy zajmowaniu stanowiska w przedmiocie złożenia w imieniu gminy, czy też w imieniu rady stanowiska kierowanego bezpośrednio do Sądu Rejonowego w Bochni.
Powracając do dyskusji radny P. Salamon miał duże wątpliwości czy Rada Gminy może zostać uznana za pokrzywdzoną skoro wg niego, zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego nie posiada osobowości prawnej. Przypomniał, że takie sytuacje zdarzały się już w innych samorządach.
Odnosząc się do wątpliwości przestawionych przez radnego P. Salomona radca prawny Łukasz Krawiec wyjaśnił, że choć jako pokrzywdzoną w piśmie uznano Radę Miasta Bochnia, to zgodnie z przepisami adresatem powinna być gmina. Dodał, że uważa aby rada zajęła stanowisko w formie oświadczenia, które będzie wskazówką do podjęcia decyzji przez panią burmistrz w sprawie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania.
Próba przegłosowania wniosku w sprawie wycofania tego punktu z porządku obrad nie uzyskała zgody rady (5 za, 11 przeciw, 3 wstrzymujące się).
Radna U. Golińska pytając – rozumiem, że nasze oświadczenie nie będzie miało żadnego prawnego wpływu na rozstrzygnięcia sądu, bo rozumiem, że taką opinię będzie pani burmistrz przedstawiała. Dobrze zrozumiałam?- i to pytanie wywołało odpowiedź przewodniczącego rady J. Balickiego - w moim przekonaniu, tak naprawdę to sąd będzie o wszystkim decydował. Dodał również, że jak w wyniku głosowania wyrazimy sprzeciw to i tak sąd uzna to jako opinię oraz będzie to pomocne dla pani burmistrz żeby ten temat w takim kierunku przedstawić.
Na koniec głos zabrał radca prawny UM Ł. Krawiec przypominając, że uwzględnienie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania jest możliwe tylko wówczas, jeżeli nie sprzeciwi się temu pokrzywdzony należycie poinformowany. Traktowałbym to w ten sposób, że jeżeli pani burmistrz w żaden sposób nie wyrazi stanowiska w tej sprawie, to można to uznać jako brak sprzeciwu ze strony gminy w zakresie warunkowego umorzenia tego postąpowania.
W wyniku głosowania rada uznała za zasadne sprzciwić się wnioskowi prokuratury do Sądu Rejonowego w Bochni o warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie „głosowania na dwie ręce”.
Wyniki imiennego głosowania:
za -11; Jan Balicki, Maciej Buszko, Andrzej dygutowicz, Maciej Gawęda, Sylwia Pachota-Rura, Grzegorz Pałkowski, Luiza Sawicka-Hofstede, Ireneusz Sobas, Rafał Sroka, Leszek Stabrawa, Barbara Szczygieł;
wstrzymali się - 5; Marcin Imiołek, Bogdan Kosturkiewicz, Barbara Kucharska, Roman Mocię, Marek Rudnik;
brak głosu - 4; Urszula Golińska, Katarzyna Korta Wójcik, Jolanta Michałowska, Patryk Salamon; nieobecny 1; Marek Bryg.
O sprawie pisaliśmy Tutaj i Tutaj.
K. Stompór