Dzień Wojska Polskiego: wręczenie sztandaru i pokazy
Wyjątkowo ładną oprawę miały tegoroczne bocheńskie obchody Dnia Wojska Polskiego, ustanowionego w 1923 r. na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 r., która zatrzymała ofensywę bolszewików na Polskę.
Rozpoczęły się od mszy św. w Bazylice św. Mikołaja w piątek 15 sierpnia. W trakcie homilii ks. Tomasz Garwol, przypominając, że ten dzień jest też dniem maryjnym (15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Matki Boskiej) nawiązał do jakże licznych przykładów z dawnej i najnowszej historii Polski, gdzie Matka Boska była orędowniczką sprawy polskiej – do Niej się zwracano o pomoc, Jej opiece zawierzano kraj i jego obywateli, Jej wstawiennictwu poświęcano liczne utwory literackie i muzyczne.
Po zakończeniu mszy jej uczestnicy przeszli na płytę rynku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęła się od przemówień płk Józefa Mroczki - członka Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, starosty Jacka Pająka, burmistrza Stefana Kolawińskiego i b. burmistrza Teofila Wojciechowskiego. Następnie nastąpiło uroczyste wręczenie sztandaru dla bocheńskiego koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, ceremonia wbicia gwoździ, towarzysząca zawsze przekazaniu sztandaru, oraz dekoracja osób, zasłużonych dla jego ufundowania.
Później na płycie rynku odbyła się mała inscenizacja militarna – pokaz odbicia zakładnika przez siły specjalne, w wykonana członków Jednostki Strzeleckiej 2039 Związku Strzeleckiego "Strzelec" z Krakowa.
Ceremonię zakończyło złożenie kwiatów u stóp tablicy na ścianie muzeum, przypominjącej czyn zbrojny bochnian w okresie wojno polsko-bolszewickiej 1919-21.
Uroczystość zgromadziła liczne grono byłych żołnierzy LWP i WP, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych (policja, straż graniczna, straż pożarna) a nawet gości ze Słowacji w postaci delegacji zrzeszenia byłych żołnierzy armii słowackiej, które ściśle współpracuje z jej polskim odpowiednikiem.