Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2014-11-07 22:42:32 przez system

Co-cracking: Nowa Prawica o swoim programie dla Bochni

Sposób na darmowy odbiór śmieci

7 listopada w biurze poselskim Nowej Prawicy Janusza Korwina – Mikkego w Bochni odbyła się konferencja prasowa z kandydatem tej partii na fotel burmistrza – Radosławem Maconiem. W jego programie wyborczym znalazł się m.in. punkt, który zakłada darmowe odbieranie śmieci i przetwarzanie ich na energię. Zaprezentowano również kandydatów z pierwszych miejsc list wyborczych. Listy loklanej KNP są pełne młodych ludzi. Średnia wieku to 21 lat.

KNP liczy na głosy ludzi nie tylko mądrych i inteligentnych ale także właśnie na głosy ludzi młodyh.

Mamy kilka punktów w programie, których nie mają żadni inni kandydaci, ponieważ uważamy, że powielanie tych samych haseł wyborczych, obiecywanie co cztery lata ludziom tego samego i niedotrzymywanie słowa stało się w polskiej polityce i polskim samorządzie, a szczególnie bocheńskim, jakąś taką normą. My od tego chcemy się odciąć, chcemy dotrzymać słowa i pokazać, że można zmienić politykę – zaznaczył na wstępie Radosław Macoń podając przykład tzw. drogi KN2: obiecywanie Państwu dokończenia KN2 byłoby moim zdaniem w tym momencie niestosowne, bo już kilku burmistrzów to obiecywało i żaden nie dotrzymał słowa. Dla nas jest to sprawa oczywista i wiemy, że musimy to zrobić – stwierdził kandydat na burmistrza Bochni.

Program wyborczy Nowej Prawicy Janusza Korwina – Mikkego składa się z następujących punktów:

Zniesienie ograniczeń w przyznawaniu koncesji i obniżanie wszystkich podatków lokalnych

Na stanowisku burmistrza będę dążył do tego, żeby zlikwidować wszystkie ograniczenia w przyznawaniu koncesji, a jeżeli się ich nie da zlikwidować, to zrobić w ten sposób, że przyznajemy koncesje wszystkim osobom, które o nią wystąpią – mówił Radosław Macoń podając przykład prywatnych przewoźników. Bdyby było ich więcej, doprowadziłoby to do konkurencji, a to spowodowałoby, że np. do Krakowa można byłoby się dostać o połowę taniej niż obecnie.

Chcemy obniżyć podatki lokalne. Chcemy przekazać ludziom pieniądze, bo najlepiej zagospodarowany pieniądz, to jest pieniądz zagospodarowany przez każdego z Państwa. My nie chcemy ściągać z ludzi do budżetu miasta jak największej gotówki. Dla mnie jest ważne to, żeby to mieszkańcy mieli pieniądze i oni tymi pieniędzmi dysponowali – zaznaczył kandydat na włodarza naszego miasta.

Likwidacja straży miejskiej

Radosław Macoń zaznaczył, że straż miejska dzieli się na dwa wydziały: „straż parkingową i dręczycieli miejskich” i dlatego nie jest potrzebna. Kandydat zadeklarował również, że jeżeli zostanie burmistrzem i będzie poparcie społeczeństwa aby straż miejską rozwiązać, to zrobi to w trybie natychmiastowym.

Odbiór śmieci za darmo – energia dla Bochni – instalacja do przetwarzania odpadów metodą co – crackingu.

*Tę kwestię dokładnie omówił podczas konferencji Artur Gondek, który z ramienia Nowej Prawicy startuje do rady powiatu bocheńskiego. *

Odbiór śmieci za darmo, jest to punkt wynikowy tego, że chcemy wprowadzić darmową energię dla Bochni, mianowicie instalacje przetwarzania odpadów metodą co – crackingu. Ta instalacja ma formę jednego wielkiego bębna, do którego umieszczane są wszystkie odpady, a za pomocą termo- katalizatora możemy uzyskać z odpadów substytut energetyczny. Do produkcji energii można użyć masy biologicznej, czyli zboże, słomę, resztki jedzenia, tłuszcze niejadalne lub możemy zastosować tworzywa sztuczne, jak np. plastiki czy folie oraz katalizator. Zazwyczaj jest to wodór. Elementami wynikowymi jest gaz, benzyna, olej napędowy, węgiel, a właściwie jedynym odpadem, który się tam pojawia jest woda. Ta instalacja jest zupełnie bezwonna i prawie bez emisyjna – mówił Artur Gondek kontynuując, że nie może być tak, żeby śmieci w takim mieście, jak Bochnia były odbierane raz czy dwa razy w miesiącu. Śmieci powinny być odbierane co tydzień i jeżeli ludzi nauczymy je dobrze segregować, to odbiór śmieci będzie za darmo. Ta instalacja, jeżeli śmieci są segregowane generuje ponad 40% więcej niż wtedy gdy wrzucimy wszystkie odpady zmieszane. Większość odpadów, które produkujemy w domu możemy z powodzeniem wykorzystać w tej instalacji – zaznaczył *kandydat do Rady Powiatu z lokalnej KNP. *

Koszt budowy takiego zakładu przetwarzania odpadów to około 6 mln euro, z czego jak twierdzi Artur Gondek połowę tej sumy można pozyskać z funduszy unijnych. Jego zdaniem przy stuprocentowym wykorzystaniu maszyn, inwestycja zwraca się po dwóch latach. Kandydat do rady powiatu przekazał również ciekawostkę, że wyprodukowanie jednego litra oleju napędowego w takim przedsiębiorstwie to koszt 85 groszy. Jak zaznaczył: oczywiście nie chcemy tego wykorzystać do samochodów radnych powiatowych, tylko chcemy to wykorzystać właśnie dla mieszkańców, żeby ogrzewanie i wywóz śmieci były darmowe”.

*Zakłady tego typu działają m.in. na Węgrzech oraz Chorwacji. Również w Polsce powstaje pierwsze tego typu przedsiębiorstwo. Jest ono realizowane w województwie dolnośląskim w miejscowości Lubawka. *

*Radosław Macoń zaznaczył, że jeżeli udałoby się wybudować taki zakład przetwarzania odpadów, to zarabiałoby na tym miasto, a dzięki wytworzonej energii można byłoby ogrzać np. całe osiedle Niepodległości. *

Plany zagospodarowania dla całej Bochni – przekształcenie wszystkich możliwych działek na budowalne

Kandydat na włodarza Bochni ma zamiar wszystkie możliwe do zabudowy działki przekształcić w działki budowlane. Ma to doprowadzić o tego, że do Bochni „napłyną” ludzie i zaczną się w naszym mieście osiedlać.

W Bochni jest popyt na działki dosyć spory, natomiast podaż działek nie jest na odpowiednim poziomie, co skutkuje wysokimi cenami – pokreślił Radosław Macoń.

Specjalny, efektywny wydział w urzędzie miasta, zajmujący się poszukiwaniem i obsługą inwestorów oraz promowaniem lokalnej przedsiębiorczości

Wydział taki miałby być zdaniem chętnego kandydata na burmistrza, najważniejszym wydziałem w urzędzie miasta i doprowadzić w przyszłości do tego, że Bochnia dorównałaby Niepołomicom.

Dzierżawa działek w strefie ekonomicznej za przysłowiową złotówkę

Chcielibyśmy ściągać inwestorów do Bochni. Tych stref jest dużo, nie mamy takiego najgorszego położenia, ponieważ jesteśmy przy autostradzie, także ta strefa jest rzeczą, która Bochni naprawdę może pomóc i to jest szansa. Uważamy, że tych inwestorów trzeba tu ściągnąć jak najszybciej, bo im szybciej ich ściągniemy to szybciej wybudują tu zakłady pracy, gdzie bochniacy będą mieli prace – mówił Radosław Macoń.

Budowa gmachu zamkowego, likwidacja pomnika komunistów z PPR i Gwardii Ludowej na Plantach Salinarnych, ufundowanie pomnika Bolesławowi Wstydliwemu

Jak mówił kandydat na włodarza Bochni, lokalny oddział KNP chce wyburzyć kamienicę pozostałą po zamku żupnym, która grozi zawaleniem, choć – jak przyznaje - nie będzie to proste ze względu na konserwatora zabytków. W tym miejscu Nowa Prawica chciałaby wybudować gmach zamkowy, który fasadą nawiązywałby do zamku. W nowym gmachu znalazłoby się miejsce na bibliotekę, kino, dom kultury, komnaty zamkowe, sale do kameralnych koncertów oraz muzeum żup bocheńskich.

Radosław Macoń ma zamiar również postawić w Bochni pomnik założyciela miasta - Bolesława Wstydliwego. Znalazłby się on w miejscu pomnika, który zdaniem kandydata na burmistrza, nie powinien mieć racji bytu, a znajduje się na Plantach Salinarnych i jest poświęcony takim komunistycznym, przestępczym organizacjom jak PPR czy Gwardia Ludowa.

Reprezentujący „barwy” Nowej Prawicy kandydat na burmistrza Bochni chce również ratować Bocheński Klub Sportowy poprzez założenie fundacji na ten cel. Podkreśla również, że wsparcia udzieli także Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Bochni. Sam zapłaciłby pierwszy wkład.