Chcą zmiany Regulaminu Rynku
Podczas czwartkowej (28 IX) sesji Rady Miasta, próba wprowadzenia do porządku obrad projektu uchwały uchylającej Uchwałę RM Bochnia z dnia 30.09.2021 dot. zmiany Regulaminu korzystania z Rynku w Bochni, nie znalazła uznania u miejskich radnych. Głos zabrał J. Lysy cytując w całości projekt uchwały, a przewodniczący RM Bochnia B. Kosturkiewicz zaznaczył, że „brak wprowadzonych konkretnych paragrafów w treści proponowanej uchwały jest poważnym brakiem. Ostatecznie radni w głosowaniu zdecydują czy wprowadzimy proponowaną zmianę do porządku obrad czy też nie”.
Za głosowało 5 radnych, przeciw 4, wstrzymało się od głosu 11 radnych, 1 nieobecny. Jak dodał B. Kosturkiewicz, „w przypadku wprowadzenia zmian w porządku obrad RM, wymagana była większość bezwzględna, a co do treści proponowanej zmiany, jeżeli Klub BWS poprawi wniosek, będzie mógł go przedstawić na kolejnej sesji RM".
Sprawa dotyczy Regulaminu korzystania z Rynku, który wprowadzono wraz z oddaniem płyty Rynku do użytkowania. Zawiera on przepisy, które dla wielu osób, w tym dla niektórych radnych, okazały się absurdalne. Jak twierdzą są one bezsensowne i nieegzekwowalne, a ich dalsze tolerowanie świadczyć będzie źle nie tylko o autorach Regulaminu.
Klub Radnych Bocheńska Wspólnota Samorządowa – na ręce Przewodniczącego Rady Miasta Bochnia, B. Kosturkiewicza, przesłał projekt Uchwały RM Bochnia (wraz z uzasadnieniem), uchylający Uchwałę RM Bochnia z dnia 30.09.2021 zawierającą tzw. Regulamin korzystania z Rynku w Bochni, z prośbą o umieszczenie w/w uchwały w porządku obrad wrześniowej sesji RM.
Jak stwierdza Jerzy Lysy, przewodniczący Klubu Radnych BWS, „Przez 2 lata, mimo wielu słów krytyki i uwag przekazywanych przez mieszkańców za naszym pośrednictwem, Burmistrz Miasta nie wykonał nawet drobnych poprawek do kuriozalnego Regulaminu, którego autorem jest on i jego ekipa urzędników. Po wnikliwej analizie prawnej uważamy, że Regulamin korzystania z Rynku stanowiącego fragment przestrzeni publicznej, jest całkowicie zbędny. Jedynie w pobliżu fontanny należy umieścić informację dotyczącą samej fontanny (właściciel, administrator, nieprzydatność wody do spożycia). Dalsze tolerowanie praz Radę bezsensownych i nieegzekwowalnych przepisów świadczyć będzie źle nie tylko o autorach Regulaminu lecz także o organie stanowiącym, w którym mamy zaszczyt pracować”.
Uzasadniając zmianę regulaminu podaje, że „Podjęta przed 2 laty Uchwała RM Bochnia okazała się bublem prawnym, nierealnym do wyegzekwowania głównie z powodu absurdalnych zakazów zawartych w Regulaminie będącym integralną częścią. Jej miałkość prawna wynika z faktu, że prawie wszystkie zapisane w niej zakazy opisane są w normach prawnych wyższego rzędu jak np.
- Zakaz niszczenia mienia publicznego wynika z art. 124 Kodeksu Wykroczeń i art. 288 par.1 KK oraz art. 115 par.21 KK. Kwestie dot. picia alkoholu w miejscach publicznych reguluje art.43 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości z dn. 26.10.1982 z późn. zm." Dalej J. Lysy uzasadnia, że - „Kwestie dotyczące organizacji i zasad ruchu na drogach i placach publicznych (w tym także drogach wewnętrznych) regulują przepisy Ustawy prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997 z pózn. zm."
Radny argumentuje, że „Rynek w Bochni oraz otaczające go ulice stanowią integralną część miejskiej przestrzeni publicznej, która nie wymaga dodatkowego „regulaminu” jak z niej należy korzystać. Niektóre opisane w dotychczasowym „Regulaminie” zakazy są wręcz absurdalne (np. zakaz jazdy po płycie Rynku na rowerach, hulajnogach a nawet na rolkach, wrotkach, deskorolkach. Zakazy te są niezgodne z zasadami współżycia społecznego i zdrowym rozsądkiem - odbierane są przez wielu mieszkańców jako antyobywatelskie. Narażają one na śmieszność zarówno autorów tych zakazów jak też całą społeczność Bochni, która w mediach podawana jest jako przykład miasta fatalnie zarządzanego przez urzędników oraz radnych akceptujących ich intelektualne fajerwerki".
Radni BWS uważają, że dotychczasowy regulamin stawia w trudnej sytuacji Policję i Straż Miejską, które ochraniając porządek publiczny przed rzeczywistymi zagrożeniami, muszą tolerować łamanie przepisów ustanowionych przez lokalne władze. Na koniec, BWS proponuje, aby umieścić publiczną informację (w formie widocznej tablicy informacyjnej, a nie regulaminu), która powinna dotyczyć wyłącznie fontanny i określać , że:
- Fontanna stanowi własność Gminy Miasta Bochnia
- Administratorem fontanny jest BZUK Bochnia – adres, telefon
- Woda z fontanny nie nadaje się do picia .
- Spektakle muzyczne odbywają się w terminie – data, godzina
K. Stompór