Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2008-12-17 11:32:45 przez system

Certyfikaty już na zawsze

<html />

W piątek 12 grudnia odbyło się w świetlicy szkolnej spotkanie podsumowujące pierwszy etap projektu ?Praktyka CNC uczniów ZS Nr 1 w Bochni w TGBBZ Dillingen?, realizowanego w ramach programu "Leonardo da Vinci". Na spotkanie zaproszeni zostali rodzice uczniów, starosta Powiatu Bocheńskiego, radni powiatowi, przedstawiciele pracodawców czy dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe na terenie powiatu.

Oprócz lokalnych mediów byli także obecni przedstawiciele czasopisma „Świat Obrabiarek”. Wszyscy mogli zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi przygotowania wniosku konkursowego stażu i jego przebiegiem. W prezentacji, przygotowanej przez realizatorów projektu, jego koordynator przypomniał, że wniosek opracowany przez grupę nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 znalazł się na liście 153 projektów w Polsce zakwalifikowanych do realizacji, zajmując 24 miejsce, najwyższe spośród małopolskich podmiotów ubiegających się o środki finansowe. Pierwsza część projektu finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w wysokości do 95 196 euro odbyła się końcem września br. Po odbyciu w Bochni ok. 100 godzin zajęć (lektorat języka niemieckiego, podstawy programowania obrabiarek (CNC) oraz przygotowanie kulturowe) grupa 20 uczniów z klas: 4PC, 4S i 3P pod opieką dwóch nauczycieli przez dwa tygodnie uczyła się w Niemczech programowania i obsługi tokarek (CNC) w szkole podobnej do Zespołu Szkół Nr 1 - Technisch-gewerbliches Berufsbildungszentrum Dillingen. Miasto to położone jest niedaleko Francji i Luksemburga, w powiecie Saarlouis – partnerskim dla powiatu bocheńskiego. Poza zajęciami w szkole uczniowie poznawali zabytki Saarlouis oraz Trier – jednego z najstarszych niemieckich miast oraz odbyli wycieczkę na rekreacyjnie zagospodarowaną hałdę górniczą w Ensdorf. Interesujące pod względem zawodowym były także wycieczki do Dillingen Hütte, odlewni żeliwa, wytwórni blach perforowanych oraz do muzeum kowalstwa i ślusarstwa w Schwalbach. Staż uczniów, ich lotnicza podróż, pobyt w hotelu i wyżywienie finansowane były w całości ze środków unijnych.

Głównym celem piątkowego spotkania było wręczenie uczestnikom stażu certyfikatów potwierdzających nabyte umiejętności oraz zaprezentowanie wystawy fotograficznej. Tym razem certyfikaty EUROPASS MOBILNOŚĆ, które uczestnicy stażu otrzymali w Niemczech, po potwierdzeniu ich przez Krajowe Biuro Europass wręczył im już na zawsze starosta Jacek Pająk. W swoim wystąpieniu starosta pogratulował uczniom zdobytych umiejętności, a szkole i realizatorom projektu udanego przedsięwzięcia. Projekt realizuje zespół nauczycieli: J. Balicki, T. Kamionka, L. Mikołajczyk, M. Rozum i K. Struzik. Staż kolejnej grupy zaplanowano na jesień 2009 roku. Oto kilka migawek z pobytu w Dillingen: