Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2013-09-01 12:40:32 przez system

Bochnianie uczcili pamięć ofiar II Wojny Światowej

Około godziny 12.00 zakończyły się oficjalne uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Pawła. Corocznie w uroczystościach tych biorą udział władze miasta i powiatu, przedstawiciele najważniejszych bocheńskich instytucji, delegacje szkół, zakładów pracy i placówek kulturalnych.

Druga wojna światowa wybuchła 74 lata temu, 1 września 1939 r., kiedy Niemcy poprzez militarny podbój i eksterminację narodów chcieli podporządkować sobie cała Europę. Podczas uroczystości ważne słowa padły z ust burmistrza miasta, który podkreślił, że patriotyzm to nie nacjonalizm. W słowach nawiązujących do tamtych wydarzeń burmistrz Stefan Kolawiński stwierdził:

Oni także kochali ten kraj, kochali tę ziemię. Dzisiaj, kiedy w niektórych środowiskach zastanawiamy się nad definicją patriotyzmu, oni takich rozterek i dylematów nie mieli. Byli młodzi, cenili życie, przed nimi była przyszłość, a jednak wybrali obowiązek i obowiązek ten wykonali do końca. Jeżeli zastanawiamy się dziś nad patriotyzmem, to co takiego się w nim zmieniło? W zasadzie nic. Trzeba pracować dla kraju uczciwie i solidnie. Trzeba go kochać i być z niego dumnym. Nie dajmy sobie wmówić, że to jest nacjonalizm. Dostrzegamy nasze miejsce w Europie, dostrzegamy całe to otoczenie. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy nacjonalistami, kiedy kochamy ten kraj i chcemy dla niego pracować. Chcielibyśmy, by z tego kraju dumna była także nasza młodzież i nasze dzieci i nikt nie zwolni nas z obowiązku, by te wartości, dla których poświecili życie m.in. ci, którzy spoczywają w tej mogile, przekazywać. Ta ziemia, tak ciężko okupiona krwią naszych praojców i matek, stanowi wartość. Wartość - ponieważ to tutaj jesteśmy u siebie - nie gdzie indziej. Nie we Francji czy w Niemczech. Tutaj jesteśmy u siebie....”

Uroczystości zapoczątkowała msza św. w kościele pw. św. Pawła. Przewodniczący koncelebrze ks. Jan Nowakowski nawiązał do rocznicy wybuchu wojny, Stwierdził, że wzięła się z odrzucenia norm Bożych i pogardzenia ludzkimi. Obydwa totalitaryzmy, które ja zapoczątkowały, programowo odrzucały wartości chrześcijańskie, zastępując je ideologią nienawiści, rasizmu i walki klas. W mszy, oprócz tłumu wiernych, uczestniczyła też delegacja młodzieży z Niemiec.

Po mszy wiele osób, poprzedzane orkiestrą górniczą i 15 pocztami sztandarowymi, przeszło na cmentarz św. Rozalii, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy WP, poległych w obronie miasta we wrześniu 1939. Ich nazwiska przypomniał podczas Apelu Poległych ppor. Darian Majda z Żandarmerii Wojskowej, Uroczystość zakończyło składanie wieńców na mogile, przy której wartę zaciągnęło wojsko i rekonstruktorzy z SRH „Najemnicy Bocheńscy”.


Dodaj komentarz
captcha

Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.


Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


Pprzed szkodą i po szko…
2013-09-01 18:16:43

Dzisiaj fszyscy w całym kraju występujący publicznie majś miny pełne powagi i smótku - jutro wrucom do swich interesuf i na wesoło dalej poprowadzo kraj do kolejnej katastrofy.

...
2013-09-01 18:19:58

Dokładnie tak ... Nie widzom zwiąsku miedzy tym co robiom a dlugofalowymi efektami

do tego powyżej
2013-09-01 22:58:36

naucz się wpierw po polskiemu pisać...

do powyżej od najwyżej
2013-09-02 09:48:08

To prawda, że "bul" ściska gdy się to czyta. Ale taka jest polska rzeczywistość i dlatego opisana została po "polskiemu".

x
2013-09-02 10:28:53

zwraca uwagę, że w uroczystościach (zarówno mszy, jak i na cmentarzu) wzięły udział właściwie tylko osoby zobligowane do tego z racji piastowanych urzędów oraz ściągnięta młodzież szkolna; nie było praktycznie w ogóle osób, które by przyszły z potrzeby serca

rudy rydz
2013-09-02 11:36:47

to prawda udział wzięły tylko osoby piastujące jakieś funkcje a gdzie podział się wielki prawicowy polityk bocheński pan Rzepecki? Nie ma funkcji to sam fakt że jest radnym powiatowym to za mało żeby uczcić tak ważną dla wszystkich polaków rocznice

x
2013-09-02 11:42:41

Polaków piszemy dużą literą

obserwator
2013-09-02 13:27:11

Społeczeństwo potrzebuje chleba nie igrzysk .Sprawa wojen światowych w obliczu tego zła co się obecnie dzieje odchodzi na drugi plan.Aparatczyki w akcji !!!

rudy rydz
2013-09-02 14:26:28

do x zwróć uwagę na meritum a nie na drobną pomyłkę

do rydza
2013-09-02 14:45:02

zwróciłam, doceniam, choć osobiście nikogo bym personalnie do tablicy nie wzywała, nawet pana Rz.

do obserwator
2013-09-02 15:02:21

od kiedy wspomnienie największej tragedii w historii Polski to "igrzyska?" I naucz się gościu jeszcze jednego - wypowiadaj się w swoim imieniu, a nie jakiegoś "społeczeństwa". W ogóle żałosny jesteś

maja
2013-09-04 20:16:38

będąc dzieckiem ok. 10 letnim, więc 50 lat temu, idąc skrajem lasu z Muchówki do Żegociny spacerkiem, powoli, napotkałyśmy z Mamą brzozowy krzyż. Mieszkańcy powiedzieli, ze to grób jakiegoś żołnierza z II wojny Światowej. Ile razy wspomina się o żołnierzach tamtych lat, staje mi przed oczyma ten samotny krzyż... i zawsze śle wtedy właśnie w tamtą stronę słowa modlitwy: Wieczne odpoczywanie... ile takich mogił naszych po świecie?