Bochnianie uczcili Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada licznie zgromadzeni mieszkańcy Bochni oraz przedstawiciele władz miasta świętowali 95. rocznicę odzyskania niepodległości.
Uroczystość obchodów związanych z 11 listopada rozpoczęła się w bazylice św. Mikołaja, gdzie odbyła się uroczysta msza święta.
W ten szczególny, wyjątkowy dzień 11 listopada gromadzimy się w naszej bazylice, by dziękować za dar wolności, by modlić się za całą naszą ojczyznę, by dobremu Bogu dziękować, że możemy żyć w wolnej, niepodległej Polsce – mówił kapłan sprawujący eucharystię, niekoniecznie zgodnie z prawdą. [Polska jako członek Unii Europejskiej nie jest krajem niepodległym przyp.red.]
Następnie odbyła się parada, która przeszła pod pomnik „Poległym za Wolność 1914 – 20”, w którym uczestniczyli m.in. ułani, Górnicza Orkiestra Dęta oraz przedstawiciele instytucji miejskich i powiatowych z pocztami sztandarowymi. Tam też odbyły się główne uroczystości. Po odegraniu hymnu narodowego głos zabrał m.in. starosta powiatu bocheńskiego Jacek Pająk oraz burmistrz Bochni Stefan Kolawiński.
Odnoszę wrażenie, patrząc w ostatnim czasie, na to co się w Polsce dzieje, że szukamy sobie wrogów zastępczych, że skoro nasi przodkowie potrafili dla nas swoją krwią, swoim zdrowiem, a czasami swoim życiem wywalczyć możliwość do tego, żebyśmy w tej przestrzeni, w tym kraju nad Wisłą mówili w języku polskim i byli nie skrępowani w myśleniu o naszym wspólnym losie, to szukając tych wrogów zastępczych szukamy konfliktów zastępczych, szukamy wojen i bitew polsko-polskich – mówił starosta bocheński Jacek Pająk. Ta Polska powinna i musi dobrze pożytkować tą niepodległość. To święto dumy i radości i taką wolną ojczyznę pobłogosław Boże – dodał na zakończenie swojej przemowy starosta.
- Dzisiaj odradza się w nas indywidualny i zbiorowo Polski romantyzm. Wspominamy tych, którzy wywalczyli nam i zapewnili niepodległość. Jesteśmy im wszystkim na wieki winni pamięć i cześć. Nasza dzisiejsza obecność w tym miejscu dowodzi, że spełniamy tą powinność. Jest jednak ona jedną z wielu. W codziennym życiu powinniśmy się starać być pozytywistami. Nasza codzienna sumienna praca i przyzwoite życie to patriotyzm XXI wieku. Oczywistą rolą władz samorządowych, jest działanie na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców na rzecz unowocześnienia naszego miasta, naszego powiatu. Dlatego weźmy sobie za wzór przodków, którzy mimo różnic poglądowych, światopoglądowych, religijnych, zwyczajowych potrafili się zjednoczyć wokół zjednoczenia niepodległości, a następnie zbudowali wszystko co było potrzebne do tego, aby stworzyć państwo i w latach 1918-1921 to państwo obronić i wywalczyć jego granice. Weźmy sobie ich za wzór i postarajmy się wznieść ponad dzielące nasz dzisiaj poglądy polityczne* – mówił burmistrz Bochni Stefan Kolawiński.
Następnie starszy chorąży sztabowy Stanisław Janowski odczytał okolicznościowy apel poległych po czym nastąpiło składanie kwiatów u stóp pomnika.
Bezpośrednio po głównych uroczystościach w Państwowej Szkole Muzycznej w Bochni odbyło się wspólne bochnian śpiewanie „Na patriotyczną nutę”.
W uroczystościach 11 listopada wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego. W obchodach święta niepodległości w naszym mieście obecni byli również m.in. poseł Jan Ziobro oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Cecylia Dźwigaj-Wanicka.